Londra’daki University College bilim insanları tarafından sunulan bir çalışma hamilelikte sigara kullanımı ile doğuştan gelen eklem bozukluğu, sindirim problemleri gibi en yaygın doğum kusurları arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Çalışmanın amacı, sigaranın en fazla hangi doğuştan gelen bozukluklara neden olduğunu belirlemekti.

İngiltere ve Amerika’da hamilelikte sigara kullanımı ciddi bir sorun teşkil etmeye devam ediyor. İngiltere’de araştırmalara göre hamilelerin % 17’si gebelikleri süresince sigara kullanmaya devam ediyor. Bu rakam 20 yaş altı grupta %45’e tırmanıyor. Amerika’da ise araştırmalara göre 25 yaş altı hamilelerin %20’si, 35 yaş üstü hamilelerin %9’u sigara kullanmakta.

Araştırmacılar konuyla ilgili son 50 yılda yapılan 172 makaleyi incelemiş. Bu yayınlar toplamda 174 bin doğuştan gelen bozukluk vakasını ve toplamda 11 milyonun üzerinde vakayı içeriyordu. Varılan sonuç hamilelikte sigara kullanımının bebekte eklem bozukluğu riskini % 26, çarpık ayak riskini %28, sindirim bozuklukları riskini %27, kafatası bozuklukları riskini %33, göz bozuklukları riskini %25 ve dudak damak yarığı (tavşan dudaklılık) riskini % 28 artırdığı oldu. En yüksek risk artışı ise % 50 ile bir sindirim bozukluğu olan gastroşizis’de bulundu.

Araştırmacılara göre bu konudaki risklerin daha net olarak belirtilmesi ve anlatılması halk sağlığı politikaları açısından önemli bir konu. Çünkü hamilelerin zaten sigara içmediği farz edilse de özellikle genç anne adaylarında sigara kullanımı yaygın.

Hamilelikte sigara içmek aynı zamanda düşük, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum için de bilinen bir risk faktörü. Araştırmacılara göre anne adayları bebeklerini potansiyel olarak ciddi ve hayat boyu sürecek sağlık sorunlarından korumak istiyorlarsa hamile kalmaya karar verdikleri andan itibaren sigarayı bırakmalılar. Sürpriz bir gebelikte ise bu durum öğrenilir öğrenilmez sigara bırakılmalı.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı