Sonuçları Neuron dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Atoh1 genindeki mutasyon ani bebek ölümlerinde merkezi rol oynuyor olabilir.
 
Amerikalı bilim insanlarının fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, Atoh1 geninin, ani bebek ölümlerinde anahtar rol oynayan nefes alma refleksinin düzenlenmesinden sorumlu olduğu görüldü.
 
Houston'daki Baylor tıp fakültesi bilim insanlarından Wei Hsiang Huang ve ekibi, farelerden elde ettikleri sonuçların insanlar için de geçerli olabileceğini bildirdi.
 
Deneylerde, Atoh1 geninin normal çalışması engellenen farelerin yaklaşık yarısının doğumdan kısa süre sonra öldüğü, geri kalanlarda ise nefes alma konusunda kalıcı rahatsızlıklar oluştuğu tespit edildi.
 
Ayrıca, Atoh1 geni çalışmayan kobayların beyinlerinin retiküler talamik nukleus (RTN) bölgesinde alışılmışın dışında sinirsel yapıların oluştuğu gözlendi.
 
Amerikalı bilim insanlarının elde ettikleri sonuçlar, Anna Lavezzi başkanlığındaki İtalyan bilim insanları ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçlarıyla örtüşüyor.
 
İtalyan ekip, ani bebek ölümü sendromu sonucu hayatını kaybeden 58 çocuğa yaptığı otopside, yüzde 71'inin beynindeki RTN bölgesinde anormal oluşumlar tespit etti.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

İyi günler doktor bey ben ilk dusukten sonra bu testi yaptırdım sonuç ise soyle bana yorumlar misiniz Faktör II G20210A (mutasyon saptanmamistir ) Fak... devamı