Nedir

Tıbbi Düşük

Tıbbi düşük, hamilelik durumunun sonlandırılması için çeşitli ilaçlar kullanılarak uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Tıbbi düşük bir klinikte veya evde uygulanabilir. Tıbbi düşük, anestezi veya cerrahi müdahale gerektirmez ama yalnızca hamileliğin erken dönemlerinde yapılabilir. Takip eden dönemde yaşayacağınız duygusal ve psikolojik etkileri de düşündüğünüzde tıbbi düşük, üzerinde etraflıca düşünülerek alınması gereken önemli bir karardır. Eğer tıbbi düşük düşünüyorsanız, uygulamanın gerektirdiği şartları, yan etkileri ve olası risklerin ne anlama geldiğini iyice anladığınızdan emin olun.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Bir kadının tıbbi düşük uygulanması kararı almasının birçok kişisel sebebi olabilir.  Hamilelik konusunda karışık duygular hissediyor olabilir. Bebek sahibi olmasını engelleyecek derecede maddi sorunlar yaşıyor olabilir. Ruhsal sağlık sorunları ya da diğer sorunlar nedeniyle ebeveynlik yeteneğine sahip olmayabilir. Ayrıca, gebelik sırasında ya da bebeğiniz ya da sizin için risk oluşturabilecek ciddi bir tıbbi sorununuz olabilir. Bu durumların herhangi birinin önüne geçilebilmesi için çeşitli alternatif yöntemler mevcuttur ve tıbbi düşük bu yöntemlerden biridir.

Bazı kadınların diğer yöntemleri kullanmak yerine tıbbi düşüğü tercih ediyor olmasının sebebi, evde uygulanabilen bazı tıbbi düşük yöntemlerinin gizliliğin ve kontrolün bir ölçüde sağlayabilmesinden kaynaklanır.

Riskler

Riskler

Tıbbi düşüğün neden olabileceği potansiyel riskler şunlardır:

 • Tamamlanmamış düşük. Bu durumu takip eden dönemde cerrahi kürtaj uygulanması gerekebilir.
 • Enfeksiyon.
 • Ağır kanama.
 • Rahimde hasar oluşumu.

Eğer, tıbbi düşük yöntemlerinde kullanılan ilaçları almaya başladıktan sonra hamilelik durumunuzu devam ettirme kararı alırsanız, bebeğinizin engelli doğması riski oluşabilir.

Tıbbi düşük sebebiyle herhangi kalıcı bir rahatsızlık oluşmadığı sürece, işlemin daha sonraki dönemde gelişen hamilelik durumu üzerinde olumsuz etkisine rastlanmamıştır.

Şu durumlarda tıbbi düşük sizin için uygun bir seçenek olmayabilir:

 • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde. Hamilelik başlangıcından yedi ila dokuz hafta geçmişse.
 • Rahimde fıtık riski yüksek ya da rahim içi doğum kontrol aracı (RİA) kullanılıyor olması durumunda.
 • Kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, diyabet, bazı kalp veya damar hastalıkları, ağır karaciğer, böbrek ya da akciğer hastalığı ya da kontrolsüz nöbet bozukluğu gibi bazı ciddi tıbbi durumlar olması durumunda.
 • Kan inceltici veya belirli hormon ilaçları kullanılıyor olması durumunda.
 • Acil sağlık hizmetlerine ya düzenli kontrol ziyaretleri için doktorunuza ulaşma ihtimalinizin olmadığı durumlarda.
 • Kullanılan ilaçlara karşı alerjiniz olunması durumunda.
 • Çok fazla sigara içiyor olmanız durumunda.

Hamilelik durumunu sonlandırmak isteyen fakat tıbbi düşük yöntemi kullanması uygun olmayan kadınlar alternatif olarak kürtaj yöntemlerini tercih edebilirler.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Eğer tıbbi düşük uygulaması düşünüyorsanız işlem hakkında bilgi edinmek üzere bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Doktorunuz büyük olasılıkla şu koşullarla ilgili kontroller ve uyarılar yapacaktır:

 • Tıbbi geçmişiniz ve genel sağlık durumunuz hakkında değerlendirme.
 • Fiziksel bir muayeneyle hamileliğinizin onaylanması.
 • Hamileliğinizin hangi dönemde olduğu ve dış gebelik ya da molar gebelik (üzüm gebeliği) olmadığının bir ultrason testiyle kesinleştirilmesi.
 • Kan ve idrar testleri yapılması.
 • Uygulamanın nasıl işlediğinin açıklanması.

Tıbbi düşüğün onaylanması önemli bir karardır. Eşiniz, aileniz ya da yakın arkadaşlarınızla konuşmanızın yararı olacaktır. Doktorunuz veya bir danışman aklınıza gelebilecek bütün sorulara yanıt verebilir, size alternatifleri değerlendirmenizde ve uygulamanın gelecekte ortaya çıkabilecek etkilerini göz önünde bulundurmanız konusunda yardımcı olabilir.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?

Tıbbi düşük, cerrahi müdahale veya anestezi gerektirmez. İşlem bir hastanede veya klinikte uygulanabilir. Bazen bir tıbbi düşük evde uygulanabilir. Fakat yine de tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve uygulamayla bağlantılı olarak ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıkları belirlemek için, bir sağlık kuruluşunu birden fazla kez ziyaret etmeniz gerekebilir.

İşlem esnasında

Tıbbi düşük aşağıdaki ilaçlar kullanılarak yapılabilir:

 • Ağız yoluyla mifepriston veya misoprostol alınması. Bu, en sık kullanılan tıbbi düşük türüdür. Ağız yoluyla uygulamanın en sık başvurulan tür olması, vajinal yolla uygulamalara kıyasla daha kolay olmasından kaynaklanır. Bu ilaçlar, son adet döneminizin ilk gününü takip eden yedi hafta içerisinde kullanılmalıdır. Aynı zamanda RU-486 olarak adlandırılan mifepriston hapları, vücudunuzda salgılanan progesteron hormonunun hareketlerini engeller. Bu sayede rahim içi dokusunun incelmesi sağlanarak, rahim içindeki embriyonun büyümesi ve rahimde tutunması engellenir. Misoprostol, prostaglandin hormonudur, rahmin kasılmasını ve embriyonun vajina yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Eğer bu etken maddeleri içeren ilaçlar alarak gerçekleştirilen bir tıbbi düşük yöntemi seçerseniz, ilaçları almak için ve ardından düşüğün başarılı olduğundan emin olmak için iki kez sağlık kuruluşunuzu ziyaret etmeniz gerekir.
 • Ağız yoluyla mifepriston ve vajinal yolla misoprostol kullanımı. Tıbbi düşüğün bu türünde bir önceki yöntemle aynı türde ancak farklı dozlarda ilaçlar kullanır. Ayrıca, misoprostolun hap olarak ağızdan alınması yerine ilaç vajinaya uygulanır. Bu ilaçlar, son adet döneminizin ilk gününü takip eden dokuz hafta içinde kullanılmalıdır. Bu yöntem evde uygulanabilir. Tıbbi düşüğün diğer yöntemlerine kıyasla daha hızlı, daha ucuz, daha etkilidir. Tıbbi düşüğün diğer türlerinden daha az yan etkisi vardır.
 • Metotreksat enjeksiyon ve vajinal misoprostol. Tıbbi düşüğün bu türü, son adet döneminizin ilk günü takip eden yedi hafta içinde uygulanmalıdır. Metotreksat sağlık kuruluşunda doktorunuz tarafından enjekte edilir ve misoprostol daha sonra evde kullanılmak üzere size verilir. Düşük işleminin tam olarak doğru şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit etmek için, bir hafta içinde sağlık kuruluşunuzu ziyaret ederek ultrason testinden geçmeniz gerekir. Hamileliğin devam etmesi durumunda, bir doz daha misoprostol kullanmanız gerekir. Bu tür tıbbi düşüğün tamamlanması bir ay kadar sürebilir.
 • Yalnız vajinal misoprostol kullanımı. Bu yöntem gebelik döneminin daha geniş bir zaman aralığında uygulanabilir. Diğer tıbbi düşük yöntemlerine kıyasla daha az etkilidir ve daha önemli yan etkilere sebep olabilir.

Tıbbi düşüklerin uygulanmasında kullanılan ilaçlar, vajinal kanama ve karın bölgesinde kramplar oluşmasına neden olabilir. Ayrıca:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ateş
 • Titreme
 • İshal

Tıbbi düşük sonrasında karşılaşabileceğiniz ağrılarla başa çıkabilmeniz için ilaç kullanmanız gerekebilir. Ayrıca enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanmanız gerekebilir. 2009 yılında yapılan bir çalışmayla, ağız yoluyla alınan misoprostol kullanılarak gerçekleştirilen tıbbi düşük sonrasında antibiyotik kullanımının, enfeksiyon oranında önemli bir düşüşe neden olduğu gözlemlendi. Doktorunuz hamileliliğinizin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak ne oranda ağrı, kanama ve doku kaybı yaşayacağınız konusundaki beklentilerini sizinle paylaşabilir. Bu süre içinde normal günlük aktivitelerinize geri dönemeseniz bile, yatak istirahati gerekmez. Tıbbi düşük sonrası bir süre emici özelliği yüksek hijyenik ped kullanmanız gerekir.

Tıbbi düşük sonrasında sağlık müdahalesi gerektirebilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Ağır kanama. Bir ila iki saat arasında, iki hijyenik ped değiştirmenize neden olabilecek ölçüde devam eden kanama yaşanması.
 • Şiddetli karın ya da sırt ağrısı hissedilmesi.
 • 38 derecenin üzerinde 24 saatten fazla süren ateş olması durumu.
 • Kötü kokulu vajinal akıntı olması durumu.

Eğer tıbbi düşük bir hastane veya klinikte uygulanıyorsa, yeterli dozlarda misoprostol uygulandıktan sonra, fetüsün vücudunuzdan ayrılıp ayrılmadığını anlayabilmek için jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekebilir. Aynı zamanda rahim bölgenizin durumu ve uygulamaya vereceği tepkiler de takip edilecektir. Rahatsızlıkların geneli uygulamayı takip eden birkaç saat içerisinde son buluyor olmasına rağmen, kanama ve diğer rahatsızlıkların iki haftaya kadar gözlenmesi mümkün olabilir.

Eğer tıbbi düşük yöntemlerinden birisini evde uygulayacaksanız, sorularınıza telefonla yanıt alabileceğiniz bir sağlık uzmanıyla iletişim halinde olmanız gerekir. Ayrıca ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları tespit edebilecek bilgiye sahip olmanız gerekir.

İşlem sonrasında

Eğer uygulama sonrası 48 saat içinde vajinal kanama başlamazsa, düşük tamamlanamamış ve hamilelik durumunuz devam ediyor olabilir. Bu durumlarda, bir cerrahi kürtaj uygulanması gerekli olabilir.

Tıbbi düşük sonrasında, uygulamanın başarısından emin olabilmek için doktorunuza birkaç kez gitmeniz gerekir. Bu ziyaretler esnasında doktorunuz, rahim büyüklüğünüz, kanama ve enfeksiyon belirtileri gibi durumları değerlendirir. Ayrıca, “Hala hamile gibi hissediyor musunuz?”, “Hamilelik kesesi veya fetüsün vücudunuzdan atıldığını gördünüz mü?”, “Ne kadar kanama yaşadınız?”, “Lanama hala devam ediyor mu?” benzeri sorular sorulabilir.

Eğer doktorunuz, tamamlanmamış bir kürtaj ya da devam eden gebelik durumlarından şüphelenirse, bir ultrason çektirmeniz ve takip tedavi sürecinizin uzaması söz konusu olabilir.

Normal adet kanaması, genellikle tıbbi kürtaj sonrası dört ila altıncı haftalarda başlar.

Adet başlamamış olsa bile, tıbbi düşükten kısa bir süre sonra hamile kalmanızın mümkün olduğunu unutmayın. Enfeksiyon riskini azaltmak için, uygulamayı takip eden iki hafta boyunca vajinal cinsel ilişki ve tampon kullanımından uzak durun.

Bir tıbbi düşük işleminin ardından büyük olasılıkla, rahatlama, kayıp, üzüntü veya öfke gibi bir dizi duygu yaşayacaksınız. Bu duygular normaldir. İşlem sonrasında nasıl hissettiğiniz hakkında bir uzmanla konuşmanızın önemli yararları olacaktır.

 

İLGİLİ MAKALE

Tadalafil nedir?

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam çocuğum olmuyo amh duşuk adet gecikmesi normalmi... devamı