Hamilelikte Osteoartrit Riski

Hamilelikte Osteoartrit Riski

Osteoartrit, ağrılı ve bazen kadınları güçten düşüren bir hastalıktır. İlaçla bu durum kontrol altına alınabilir ancak ilaçların hamilelikte kullanımının ne kadar güvenli ve etkili olduğu konusunda insanın aklına pek çok soru gelebilir. Soruların, çiftler tarafından çocuk yapmaya karar vermeden evvel cevaplandırılması en doğrusudur.

Hamilelik öncesinde alınan ilaçlar

Bazı durumlarda doktor, kadınlar hamile kalmadan evvel ilacı değiştirmesini ya da kesmesini tavsiye edebilir çünkü hamilelik öncesi kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Eğer durum böyleyse, doktorunuz beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için ağır bir geçiş de yapabilir. Hastanın uzun bir süre ağrısının olmadığı durumlarda doktor ilacı tamamen de kesebilir. Hamile kalmaya niyetlenmeden en az üç ay önce doktorunuzla bu meseleleri görüşmeniz faydalı olacaktır.

Folik Asit

Folik asit, bebeğin sağlığında büyük değişiklikler ve gelişimler yaratabilir. Metotreksat, bedenin doğal folik asit üretimini durdurduğundan anne adayı daha önce metotreksat almışsa günde en az 0.4 miligram folik asit alması çok önemlidir. Folik asidin önemi büyük olduğundan doktorlar hamilelere her koşulda normalden daha yüksek dozda folik asit içeren vitaminler almalarını önerebilirler.

Egzersiz

Hastanın hamilelik boyunca rutin egzersizlerine devam etmesi çok önemlidir, hele ki ilaç almıyorsa. Yürümek, bisiklete binmek, hafif ağırlıklarla egzersiz yapmak, kemikleri ve eklemleri hamilelik sırasında alınacak ek kiloların yaratacağı baskıya karşı korur.

Bitkisel ürünler

Hamilelik süresince kimyasal maddeler içeren ilaçlar almaktan çekiniyorsanız osteoartrite iyi gelen tamamıyla bitkisel ve güvenli pek çok tedavi var. Harpago kökü, glukosamin sülfat, günlük (boswiella) bitkisi romatizmal hastalıklardan yakınanlara faydası dokunduğu bilinen bitkilerdir. Her zaman yaptığınız gibi hamilelikte de en uygun seçeneğe karar verebilmek için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Akupunktur

2004’te yapılan bir araştırmanın sonuçları romatizmada akupunktur tedavisinin etkili olduğunu gösterdi. Bu araştırmaya göre ayda en az üç kez akupunktur yaptıran diz ve kalça ağrısından şikayetçi hastaların altı aylık bir süre sonunda müthiş farklılıklar gösterdiği saptandı. Akupunktur uzmanlarının çoğu, hamileleri tedavi etmeye yetkili değildir ancak uzmanlık alanı hamilelikte tedavi olan akupunktur uzmanları vardır. Doktorunuzdan yakınınızda bulunan akupunktur uzmanlarının isimlerini isteyin.

 

  • osteoartrit
  • kemik
  • eklem
  • kas