Gözyaşlarını gözden burun boşluğuna boşaltan gözyaşı kanalının tıkanması sonucu, gözyaşı kesesinin iltihaplanmasına dakriosis adı verilir.

En yaygın olarak çocuklarda görülür; sinüs ya da burun enfeksiyonu, burun polipleri (yüzeysel hücre tabakalarında gelişen iyi huylu tümörler) özellikle konjunktivit gibi göz enfeksiyonlarının ardından ortaya çıkabilir. Ayrıca kalıtsal bir durum olarak da meydana gelebilir. Genellikle 3-12 haftalık bebeklerde görülür.

Gözyaşı kesesi iltihabının belirtileri, gözün kenarında ağrı şişme ve duyarlılıkla irin-gözyaşı karışımı bir akıntıdır. Enfeksiyonunun korneaya yayılmasını engellemek ve gözyaşı kanalında (dakriostenoz) kalıcı yara izlerinin önüne geçmek için tedavi edilmesi gerekir. Enfeksiyonun b ulaştığı kanalların yıkanması, gözyaşı kamalına masaj yapılması ve antibiyotik merhemlerin uygulanması, genellikle hastalığı tedavi eder.

Şiddetli durumlarda, enfeksiyonu temizlemek ve yeniden meydana gelmesini engellemek amacıyla gözyaşı kanalını genişletip sonda yapmak için, cerrahi müdahaleyle bir delik açılması gerekir.

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

Merhaba hocam,neredeyse 4 hastane değiştirdim. Her ay bademcik iltihabı oluyorum. Kaç doktor kan tahilileri yaptı. Kanımda bademcik iltihabı görünmüyo... devamı