Göz altında oluşan kırışıklıklar, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Ancak, birçok kişi doğal bir şekilde yaşlanmak istemez. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz ve bu kırışıklıklarla mücadele etmek istiyorsanız bazı seçenekleriniz vardır.

Göz altındaki kırışıklıkları önlemek ya da azaltmak için uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntem vardır.

Acı verici, tehlikeli ameliyatlar geçirmek ya da kimyasal işlemler yaptırmak yerine, göz altındaki kırışıklıkları ya da çizgileri doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Makyajınızı Doğru Yapın

Makyajınızı doğru bir şekilde uygulamak, kırışıklıkları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Göz farını sürerken, göz kapağının burna en yakın olan kısmından başlamanız çok önemlidir.

Far fırçasını, göz kapağının iç kısmından dışına doğru yavaşça ve hafifçe hareket ettirin.

Hiçbir zaman göz kapağınızı çekmeyin. Çünkü bu, kırışıklıkların çok çabuk ortaya çıkmasına sebep olabilir. Göz makyajınızı da aynı şekilde temizleyin.

Göz kapağınızı, sertçe ovmak yerine hafif dokunuşlarla kurulayın. Eğer makyajınız suyla çıkmıyorsa, bir göz makyajı temizleyicisi kullanmanız gerekebilir.

Soğuk Kompresler Uygulayın

Yorgun ya da stresli olduğunuzda, gözleriniz şişebilir. Göz çevresindeki deri şiştiği zaman, gergin hale gelir.

Cildin gerilmesi, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Göz çevresinde şişme olduğu zaman, hemen bunu hafifletecek önlemler almalısınız.

Göz çevresindeki şişmeyi, soğuk kompres uygulayarak hafifletebilirsiniz. Bunu, bir buz torbasıyla ya da soğuk herhangi bir şeyle yapabilirsiniz. Birçok kişi soğuk salatalık kullanır.

Ama bazı kişiler soğuk poşet çayların daha çok işe yaradığına inanır. Çaydaki kafeinin şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğu düşünülür. Eğer poşet çay kullanmayı tercih ederseniz, bunları iyice sıkın ve göze herhangi bir sıvının gelmemesine dikkat edin.

Her gün Nemlendirici Kullanın

Birçok kişi kuru cilt sorunu yaşar. Cilt kuruduğu zaman, kırışıklıkların ortaya çıkması çok muhtemeldir. Bu nedenle, her gün cildinizi nemlendirmeniz önemlidir.

Uzun süre nem sağlayacak hafif bir nemlendirici kullanın. Bazı losyonlar çok kalındır ve kalıcı sonuçlar sağlamaz. Aloe, yulaf ezmesi ve bitkisel yağlar içeren ürünleri deneyebilirsiniz.

Gözlerinizi Kontrol Ettirin

Eğer görmeyle ilgili sorunlarınız varsa, gözlerinizi kısarak bakmaya başlarsınız. Bu durum, göz çevresindeki ciltte kırışıklıklar oluşmasına yol açabilir. Birçok vakada, kaz ayaklarının oluşmaya başladığını görürsünüz.

Bu durumda çözüm, görme güçlüğü yaşadığınızı fark ettiğiniz zaman göz doktorunuza gitmektir. Kalıcı bir rahatlama için gözlük ya da lens kullanmanız gerekebilir.

Bütün bu çözümler, göz altındaki kırışıklıkları önlemek ve iyileştirmek için faydalı olacaktır. Ama hızlı bir çözüm arayışındaysanız, bugün piyasada bazı kırışıklık kremleri ve başka çözümler mevcuttur.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

44 yaşında erkeğim.Alın boyun ve özellikle göz çevremde yoğun kırışıklar var.Çok çeşitli ve pahalı kremler kullanmama rağmen faydalarını görmedim.Bulu... devamı