Sutyen Seçimi

Günümüzde pek çok kadın rahat etmenin dışında ayrıca göğüslerinin cinsel çekiciliğini vurgulamak için de sutyen takıyor.

Genellikle kadınların iki çeşit sutyen tercihi var:

  • Günlük kullanıma özgü sutyenler
  • Spor sutyenleri

Ne çeşit sutyen takıyor olursanız olun, onları rahatsız kılan bir takım nedenler vardır.

Rahat ve güvende hissetmek için önemli olan şey sutyenin doğru bedende olması ve rahatça üzerinize oturmasıdır. İstediğiniz şekil ve yapıda değillerse, göğüs büyütme ameliyatı tercihinde bulunabilirsiniz.

Bu nedenle, göğüslerinize tam oturan en iyi sutyeni bulun.

En İyi Sutyenin Seçilmesi

Günlük kullanıma özgü sutyenler

Yapılabilecek en iyi başlangıç, mümkünse böyle bir hizmet veren mağazalardan doğru ölçülerinizi öğrenmektir. Ölçülerinizi bilmek, genel ölçülerinize en uygun, en iyi şekilde oturan sutyen arayışınızda size yardımcı olacaktır.

Daha sonra farklı farklı sutyenler deneyin. Asla modeli beğendiğiniz diye bir sutyeni üzerinize zorla oturtmaya çalışmayın. Onun yerine kişiliğinize uygun ve rahat etmenizi sağlayacak bir sutyen tercih edin. Tel halkalı sutyenler destek sağlarken, yastıklı sutyenler hacim kazandırır.

Dolayısıyla bunları göz önüne alarak sutyen stilinizi seçin, ayrıca başka kıyafetlerle beraber giyildiğinde rahatsızlığa neden olmayacağından emin olun. Sutyeni denerken, belinizi büküp öne doğru eğilin ve göğüslerinizin sutyen kaplarına tam oturup oturmadığını görmek için askılarını kullanarak sutyeni göğüslerinizden uzağa çekin.

Bunun yanı sıra, sutyen çevresi bandının rahat olduğundan ve derinizi sıkıp girinti yaratmadığından emin olun. Aynı kural askılar için de geçerli. Sutyenler zamanla vücut şeklini alırlar. Ancak siz yine de iyisi mi rahat ve düzgün bir şekilde giyilecek en uygun sutyeni baştan alın. Ayarlanabilen sutyen askıları sayesinde, sutyeninizin aşağı doğru gevşediğinde askıları kısaltabilir ve yukarı doğru sıktığında uzatıp gevşetebilirsiniz.

Sutyeni denerken, destek ve rahatlığını test etmek için kollarınızı hareket ettirmeniz, etrafta yürümeniz ve zıplamanız iyi olacaktır. Bunları yerine getirmek, birçok başka hareketi yaparken sağlayacakları rahatlıktan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Spor sutyenleri:

 Kendi göğüs ölçülerinize yakın bir sutyen seçin ve denemeye gidin. Spor sutyenleri genellikle baş hizasından iliklenir ancak bazıları sırt ve ön taraftan da iliklenenleri de vardır. Rahat olduklarından ve askılarının derinizin içine gömülecek şekilde sıkmadığından emin olun.

Büyük göğüslere sahipseniz, sutyeninizin omuzlara baskı uygulamadan göğüslerinizi destekleyebildiğinden emin olun.

İyi oturan bir sutyenin şekli ve yapıldığı malzemeler sağlayacağı rahatlığın esasını oluşturur. Sutyenin astar ve metal kısımlarının en üst kalitede olmasından emin olun. Böylece metal ve plastik parça temasının neden olabileceği can sıkıntısını önlemiş olursunuz.

Bunun dışında, rahat kumaşlara yönelin. Likra astarlar cildinizdeki teri emip kurutur ve yeterli destek sağlar. Pamuk, polyester ve likra karışımları sutyende tercih edilebilecek harika kumaş türleridir çünkü destekleyici olmanın yanında teri emip kuruturlar.

Son olarak sutyeninizi seçerken, sürekli bir kullanacağınız bir sutyen olacaksa rahat olup olmadığını kontrol etmek için zıplayın. A beden D başlık ölçülü, bir sıkıştırma sutyeni iyi bir tercihtir çünkü rahatsızlık meydana getirme sorunundan uzak tutar.

Öneriler

En iyi sutyenin seçilmesine yardımcı genel öneriler

Üreticiler farklı ölçülere sahip olduğundan en iyi sutyeni bulmak için her sutyeni deneyin. Bedeniniz sutyen üreticisine göre değişebilir.

Sutyeninizin normal kurumaya bırakın, bildiğiniz üzere bu yol onları kurutucuda küçülmelerinden veya süngerlerinin garip tümsekler oluşturmaktan koruyacaktır. Sutyenlerinizi çamaşır makinesinde yıkarken narin dairesel veya kumaş torbalar kullanın.

Harika görünüyor diye asla rahatsızlık veren bir sutyen giymeye kalkışmayın. Onun yerine değişime götürün.

Op. Dr. Aytun AKTAN

adetten 1hafta sonra 2gün gelen kahverengi leke ve adete 9gün var aşırı gaz ve göğüslerde kasıklarda ara ara ağrı... devamı