Sarkan deri transferi (flep tekniği) ve/veya implantın yerleştirilmesi ameliyatlarından sonra kesik bölgelere sargı bezi ya da bandaj uygulanır.

Esnek bir bandaj ya da destek sutyeni şişmeyi en aza indirecek ve yeniden yapılandırılmış memeye destek olacaktır. Geçici bir süreliğine deri altına fazla kan ya da sıvıları çekecek küçük, ince bir tüp de yerleştirilebilir.

Uyuşturucu maddelere duyulan ihtiyacı azaltmak için bir ağrı pompası kullanımı da söz konusudur.

Şunlara benzer bazı yönergelerin takip edilmesi istenebilir: Ameliyat sonrası ameliyat edilmiş bölgelere bakım nasıl yapılır,  iyileşme sürecine yardımcı ve enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik sürülecek ya da ağızdan alınacak ilaçlar, ameliyat bölgesi veya genel sağlığınızla alakalı birtakım endişe verici durumlar ve ne zaman plastik cerrahınızla tekrar görüşmeniz gerektiği gibi.

Plastik cerrahınıza bireysel iyileşme süreciniz boyunca sizleri ne gibi şeylerin beklediğine dair birtakım sorular sormayı unutmayın.

  • Ameliyatım bitince nereye taşınacağım?
  • Ameliyat sonrası bana ne tür ilaçlar verilecek ya da yazılacak?
  • Ameliyat sonrası yara kapama malzemeleri/bandajlar uygulanacak mı?
  • Bunlar ne zaman çıkartılacak?
  • Herhangi bir akıntı söz konusu mu? Ne kadar sürer?
  • Ne zaman banyo yapabilirim?
  • Normal faaliyet ve egzersizlerime ne zaman dönerim?
  • Tedavi sonrası tedavime ne zaman dönerim?

Şişkinliklerin azaldığı, meme şekli ve konumunun geliştiği birkaç hafta boyunca iyileşme devam edecektir. Plastik cerrahınızın yönergeleri takip edin ve ameliyat sonrası hekim ziyaretlerinizi zamanında gerçekleştirin.

Sonuç ve görünüm

Göğsün ameliyatla alınması sonrası meme rekonstrüksiyonu sonuçları, göğsün alınmış olmasının yarattığı fiziksel ve duygusal sarsıcı etkiyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Zamanla memedeki bazı his kabiliyetleri geri gelebilir ve yara izleri iyileşebilir ama hiçbir zaman tamamen yok olmaz.

Ödün verilmesi gereken şeyler olacaktır ama kadınların çoğu, bunların hayat kalitelerindeki bu büyük gelişme ve eksik görünmeme, böyle hissetmeme yeterliliğiyle karşılaştırıldığında önemsiz kaldığını düşünür.

Uzun süreli sağlığınız için kendi kendini inceleme, mamografi ve diğer tanı teknikleriyle göğsün dikkatle izlenmesi birinci derecede önemlidir.

Eve gittiğinizde

Nefes darlığı, göğüs kafesinde ağrı ya da normal olmayan kalp atışları yaşıyorsanız, hemen tıbbi müdahale isteyin. Bu zor durumlardan herhangi biri söz konusuysa,  hastaneye yatırılmaya ve ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

İlaç ve ameliyat uygulamalarında iyi sonuçlar beklense de garantisi yoktur. Bazı durumlarda, tek bir ameliyatla istenilen sonuçlara erişilemeyebilir ve başka ameliyat gerekebilir.

Dikkatli olun

Doktorunuzun talimatlarını takip etmek ameliyatın başarıya ulaşmasında anahtar rolü oynar. İyileşme sürecinde ameliyat bölgesi kesiklerinin aşırı baskıya, aşınmaya ya da harekete maruz kalmaması önemlidir. Doktorunuz kendinize nasıl bakmanız gerektiğiyle ilgili birtakım talimatlar verecektir.

 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Hocam Merhaba benim doğuştan kalca cikikligim var ve 10 cm sağ bacak kisaligim bulunmaktadır ağrılarım zaman zaman oluyor ve ameliyat olmak istiyorum ... devamı