Çoğu insan cerrahi bir işlem yaptırmanın bazı riskleri olduğunu anlamıştır fakat göğüs implantının nadir bir tür kanserle ilişkili olabileceğini biliyor muydunuz? Bu durumda yararlar ve riskleri nasıl karşılaştırırsınız? Gelin bir göz atalım.

2011 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), salinele silikon jel implantı ve çok nadir görülen bir kanser türü olan ana plastik geniş hücre lenfomu (ALCL)  arasında bir bağ olduğunu keşfetmiştir. ALCL bir meme kanseri değildir. Göğüs implantı çevreleyen sıvının içinde bulunan bağışıklık sistemini veya göğsü çevreleyen kapsülü (yara dokusu) içerir.

ACLC lenf bezlerine ve deriye saldırır. Lenfoma agresif türden bir kanserdir ve yaşam oranı hastalığın çeşitliliğine göre çok büyük değişiklikler gösterir. Kemoterapi genelde tedavinin ilk adımıdır. Tam gerileme gösteren kişiler uzun ve sağlıklı ömürler geçirmişlerdir. Kemik iliği nakli, durumu kötüye giden kişiler için bir seçenektir. Bu kişilerin çok daha düşük hayatta kalma oranları vardır. Yalnız, implantı olup ALCL görülen kadın hastaların sayısı çok ama çok düşüktür. Aslında dünyada 5 ila 10 milyon arasında göğüs implantı olan kadın vardır, FDA sadece 60 kadının ALCL’si olduğunu saptamıştır. Buna karşın, bu sayının doğrulanması çok güçtür zira hepsi bilimsel yayımlarda yayınlanmamış ve bazı raporlar çoğaltılmış olabilir. Göğüsteki bu tür lenfomalar göğüs implantı olmayan her 100 milyon kadından üçünde görülür. Rakamlar çok büyük olmasa da bu fark, dikkate değer bir fark. Yetkililer, bilinen ALCL vakalarının, göğüs implantının hastalıklara neden olduğu sonucuna varmak için çok düşük olduğunu söylüyorlar. FDA kendi sitesinde “elimizdeki verilere göre FDA göğüs implantı olan kadınların çok küçük de olsa ALCL riskini taşıdıklarına inanıyoruz” demiştir. Vakaların çoğu hastaların ameliyat yerlerinde ağrı, şişlik ve diğer nedenlerden dolayı tıbbi yardım amacıyla gelmeleriyle rapor edilmiştir.

İmplantı olan kadınlar ne yapmalı? FDA herhangi bir sorunu olmayan kadınların implant çıkarmasını tavsiye etmiyor. Yalnız, implantı olan kadın implant gölgesi etrafından ağrı veya şişlik varsa değerlendirilme amacıyla plastik cerrahlarını görmelerini tavsiye ediyor. “kadınlar göğüs implantlarını izlemeli ve herhangi bir değişiklik olursa doktorlarıyla irtibata geçmeliler’’ demiştir.

Buna ek olarak, FDA sağlık bakım profesyonellerinden göğüs implantı olan hastalardaki doğrulanmış ALCL vakalarını FDA’nın Tıbbi İzleme Programı aracılığıyla rapor etmelerini rica eder. FDA ve Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği göğüs implantı olan bütün ALCL hastalarının göğüs implantı ve lenfoma arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaları için bir kayıt oluşturur. Göğüs kaldırmayı işlemini düşünen kişiler için göğüs implantlarının piyasadan kaldırılması düşünülmez. Günümüzde, göğüs implant imalatçıları ALCL’nin riskleri hakkında uyarılmamıştır. Yine de göğüs implantı olan hastalar büyük bir çabayla risklerden haberdar edilmeye çalışılıyor; FDA olası kanser risklerine ilişkin bilgileri etiketlerine yansıtmaları konusunda üreticilerle çalışacaktır.

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı