Nedir

Meme Büyütme

Meme büyütme, meme dokunuzun ve göğüs kaslarınızın altına meme implantı yerleştirilmesi yoluyla, göğüslerinizi büyütmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bazı kadınlar büyük göğüslerin küçük ya da ortalama büyüklükteki göğüslerden daha çekici olduğunu düşünür. Meme büyütme ameliyatı, böyle düşünen kadınların kendilerine güvenini yükseltmeye ve imajlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Son yıllarda meme büyütme, en popüler kozmetik ameliyat türlerinden biri haline gelmiştir. Eğer meme büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, ameliyatın tam olarak neler gerektirdiğini anlayın, gerçekçi beklentileriniz olsun ve meme implantlarına bağlı gelişebilecek olası risk ve komplikasyonları dikkate alın.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Meme büyütme ameliyatını seçme nedenleriniz büyük oranda kişiseldir. Meme büyütme ameliyatı size şu konularda yardımcı olabilir.

 • Göğsünüzün çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, göğüslerinizin görünümünü büyültecektir.
 • Hamilelikten sonra göğsünüzde gelişen küçülmeyi düzeltecektir.
 • Kanser ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle olduğunuz göğüs ameliyatının ardından yeniden meme yapılmasını sağlayacaktır.  
 • İki göğsün büyüklüğünün eşit olmaması gibi meme gelişimindeki kusurları düzeltecektir.
 • İmajınızı iyileştirecektir.

Meme büyütme ameliyatı için en iyi adaylar, dış görünüşünde mükemmellik değil iyileşme isteyen kadınlardır. İşlemin sonucu, hayal ettiğinizin ve beklentilerinizin altında olabilir. Amaçlarınızı cerrahınızla birlikte gözden geçirin. Böylece sonuç hakkında gerçekçi beklentileriniz olabilir.

Riskler

Riskler

Meme büyütme ameliyatıyla ilişkili risklerin bilincinde olun:

 • Ameliyatın tekrarı. Daha sonra implantların yeniden yerleştirilmesi ya da her ikisinin birden alınması için tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Klinik denemelerde içi salin dolu meme implantlarının güvenliği ve etkinliği üzerine çalışmalar yapılır. Her 4 kadından biri için ilk ameliyatın ardından 5 yıl içinde ikinci bir ameliyat gerekli olur.
 • Yırtılma. İmplantlar yırtılabilir ve bunun sonucunda göğsünüzün içine ve çevre dokulara sıvı sızabilir. Bu genellikle güçlü yaralanmaların ardından (örneğin bir araba kazası esnasında direksiyona çarparsanız) veya implantın kabuğundaki ince çatlakların zamanla büyümesi sonucu gerçekleşebilir.

Eğer kullanılan implant salin doluysa yırtılma, implantın orijinal büyüklüğünü ve şeklini yitirmesine neden olacaktır. Eğer silikon jeliyle dolu implant kullanılmışsa, yırtılma belli olmayabilir. Cerrahınız manyetik rezorans görüntüleme gibi görüntüleme testleri kullanarak, yırtılma ya da diğer implant sorunlarına dair bulguların olup olmadığını kontrol edebilir.

 • Deflasyon (sönme). Yırtılma ya da yavaş gelişen sızıntı göğüs büyüklüğünün azalmasına neden olarak implantın çökmesine yol açabilir. Bu, iki memenin büyüklüğünün fark edilir biçimde farklı olmasına, kozmetik meme görüntüsünde sarkma ya da kırışma gibi değişiklikler olmasına yol açabilir.
 • Kapsüler kontraktür (implant çevresinde sertleşme). Lifli skar dokular göğüs implantının etrafında bir kapsül oluşturabilir. Skar doku oluşabilir ve zamanla implantınızı sıkıştırabilir. Bu, ağrılı ve biçim bozucu bir durumla sonuçlanır. Kapsüler kontraktürü düzeltmek için genellikle ameliyat gerekir.
 • Enfeksiyon.  Meme büyütme ameliyatının olası komplikasyonlarından biri de enfeksiyondur. İlaç tedavisi yardımcı olabilir ama antibiyotikler bu türdeki enfeksiyonların tedavisinde her zaman başarılı olamaz. Eğer şiddetli enfeksiyon gelişirse implantınızın çıkarılması gerekebilir. İmplantın çıkarılmasından sonra yeni bir implant yerleştirilmesi için 6 ay ila 1 yıl beklemeniz gerekebilir.
 • Hematom. Kan ve diğer sıvılar implantın etrafında toplanabilir, bu da ağrıya, enfeksiyona ve diğer sorunlara yol açar. Eğer hematom oluşursa, doktorunuzun kanamanın sebebini bulabilmesi için yeniden ameliyata alınmanız gerekebilir.
 • Ağrı. Ameliyattan sonra, implant yırtılması ya da kapsüler kontraktür gibi büyük bir soruna işaret eden şiddetli ağrı, yani normal kabul edilenden daha yüksek şiddette ağrı yaşayabilirsiniz. Sorunun iyileştirilmesi için meme implantlarının alınması ya da yeniden yerleştirilmesi için ameliyat olmanız gerekebilir.
 • Sonuçlardan tatmin olmamak. Meme ve meme ucu duyarlılığında farklılıklar yaşayabilir ya da göğüs dokunuzun yüzeyinin altındaki implantı hissedebilirsiniz.  

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Öncelikle, göğsünüzün büyüklüğü ve genel görünümü konusundaki tercihlerinizle ilgili bir plastik cerraha danışacaksınız. Cerrahınız ameliyat yöntemlerini anlatacak ve seçtiğiniz meme implantı ve cerrahi işlem hakkında size bilgilendirici malzeme verecektir.  Bu belgeleri dikkatlice inceleyin ve sizin için uygun olanların bir kopyasını alın.  

Cerrahınız ameliyattan önce bazı laboratuar testleri veya temel bir mamogram testi yaptırmanızı isteyebilir. Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan önce altı hafta boyunca sigara içmemeniz gerekir. Aspirin, iltihap önleyici ilaçlar veya ameliyat esnasında kanama riskini artırabilecek olan diğer ilaçlardan uzak durmanız da istenebilir.

Ameliyat olmaya karar vermeden önce meme büyütmeyle ilgili önemli faktörleri dikkate alın:

 • Meme implantları ömür boyu kullanılamaz. Bazı zamanlarda meme implantlarınızın çıkarılıp yenisinin takılması gerekir.
 • Meme implantı çıkarıldıktan sonra başka ameliyatlara ihtiyacınız olabilir. Eğer herhangi bir nedenle meme implantlarınız çıkarıldıysa, meme görünümünde kırışıklık, çukurlaşma ya da fazla derinin sarkması gibi istenmeyen değişimler ortaya çıkabilir. Bu nedenle yeniden implant yerleştirilmesi gerekebilir. Fazla derinin alınması ve meme ucunun yeniden yerleştirilmesi için meme kaldırma (mastopeksi) ameliyatına da ihtiyacınız olabilir.
 • Meme implantları gebeliğin ardından gerçekleşen göğüs sarkmasını engellemez. Bazı kadınların, meme büyütmenin yanı sıra sarkık göğüslerin düzeltilebilmesi için meme kaldırma ameliyatı yaptırmayı düşünmeleri gerekebilir. Bunun yanı sıra, nasıl gerçekleştirildiğine bağlı olarak, meme büyütme ameliyatı emzirmeyi engelleyebilir.
 • Mamogram sırasında görüntüleme daha zor olabilir. Meme görüntüsünün alınabilmesi için ilave ve özel yöntemler gerekebilir. Mamogramın kalitesi teknisyeninizin deneyimine, uzmanlığına ve seçtiğiniz sağlık tesisine bağlıdır.
 • Sigortanız muhtemelen işlemin maliyetini karşılamayacaktır. Eğer bu tıbbi bir gereksinim değilse devlet ya da özel sağlık sigortaları meme büyütme ameliyatını karşılamaz. Meme büyütme ameliyatı ve ameliyatla ilişkili gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz MRI gibi görüntüleme testleriyle birlikte oluşabilecek masrafları karşılayabilmek için hazırlıklı olun.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?

Augmentasyon mammoplasti olarak da bilinen meme büyütme ameliyatı, bir ayakta tedavi merkezinde, hastanede ya da cerrahi merkezde uygulanabilir. Muhtemelen aynı gün eve dönebilirsiniz, ama bazı durumlarda işlem hastane yatışı gerektirebilir. Meme büyütme ameliyatı sadece meme bölgesi uyuşturularak (lokal anestezi) ve rahatlamanız için yatıştırıcı (sedatif) ilaçlar verilerek siz uyanıkken gerçekleştirilebilir. Başka bir seçenek de meme ameliyatının, ameliyat esnasında uykuda olacağınız şekilde size genel anestezi verilerek gerçekleştirilmesidir.

Meme implantları, kaygan yüzeyli ya da tekstüre (dokulu), yuvarlak ya da damla şeklinde olabilir. Silikon kabuğun içi tuzlu su (saline) ya da silikon jeliyle dolu olabilir. Cerrahınız sizin için en uygun olan meme implantı türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Meme implantının sokulması için cerrahınız aşağıdaki üç yerden birinde kesik açacaktır.  

 • Meme kıvrımı. Meme altındaki kesik, memenizin alt kısmıyla memeniz arasındaki kıvrım çizgisi boyunca ilerler.
 • Meme ucunun çevresinde. Periareolar, kesik meme ucunuzdaki koyu renkli derinin (areola) doğal çizgisini takip eder. Bu kesik, meme altı kesiğinden daha az fark edilir bir iz bırakır, ancak, emzirme yeteneğinizi ya da göğüs ucundaki duyarlılığı etkileyebilir.
 • Kol altı. Aksiler kesik koltuk altınıza açılır.

Kesik açıldıktan sonra cerrahınız, göğüs duvarının en dışındaki kasların (pektoral kaslar) önünde ya da arkasında bir boşluk yaratabilmek için memenin glandüler (bezel) dokusunu göğsünüzdeki kaslardan ve bağ dokulardan ayırır. Cerrah bu boşluğa implantı yerleştirir ve meme ucunuzun arkasında ortalar. Salin implantlar, meme içine yerleştirildiğinde boştur. Cerrah meme implantlarını yerleştirdikten sonra steril salinle doldurur. Silikon implantları yerleştirildiklerinde zaten doludur.

Sonuçlar

Sonuçlar

Meme büyütme ameliyatının ardından birkaç gün ağrınız olur ama cerrahınız bunun için ağrı kesici yazabilir. Eğer fiziksel çaba gerektiren bir işiniz yoksa birkaç gün içinde çalışmaya dönebilirsiniz. Göğüsleriniz fiziksel temas veya sarsıntılı hareketlere karşı hassas olacağı için normal aktivitelerinize dönmeniz daha uzun, 2 ila 3 hafta sürebilir. Normal aktivitelerinize dönmeden önce ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun.

Ameliyattan sonra, ameliyat yerinde dikişler olacaktır. Genellikle emilebilir dikişler kullanılır, yani onları aldırmanız gerekmez. Bazı kadınların ameliyattan sonra drenaj tüpüne ihtiyaçları olabilir, ama çoğu kadının buna ihtiyacı olmaz. Eğer drenaj tüpü yerleştirildiyse, ameliyatın ardından birkaç gün sonra çıkarılabilir. Doktorunuz bu süre içinde meme implantını sabitlemek ve ekstra destek için kompresyon bandajı ya da spor sutyeni kullanmanızı önerebilir.

Birkaç hafta meme ucunda yanma hissi görülebilir, ancak genellikle bu zamanla ortadan kalkacaktır. İyileşene kadar biraz ağrı, şişme, hassaslık ve berelenme gelişecektir. Eğer göğsünüzde ısı ve kızarıklık hissederseniz ya da ateşiniz yükselirse enfeksiyonunuz olabilir. Bu durumda hemen cerrahınıza ulaşın.

Ameliyattan sonra ilk başta izler görünebilir ve pembe olabilir. Fakat kesik izleri zamanla azalsa da tamamen yok olmaz. Teniniz ne kadar koyuysa, yara izleri o kadar belirgin olur.

Prof. Dr. Ahmet TÜRKÇAPAR

hocam merhaba. 3 hafta önce memede ağrı şikayeti ve şişlikle genel cerrahi servisine muayene gittim. orda acil ultrasonum çekildi, kanallarda genişlem... devamı