Amerika’daki yeni bir çalışmanın tezi ülkenin şişmanlık probleminin sanılandan daha ağır olduğu yönünde. PLoS One dergisinde yayınlanan çalışmada obez olarak sınıflandırılmayan insanların %40’ına yakınının aslında "normal” bir vücuda sahip olmadıkları iddia edildi. Bunun nedeni de şu: Şişmanlık sadece BMI denilen beden kitle endeksine göre tespit edilebilecek bir şey değil.

Beden kitle endeksi normal çıkan birinin vücudu aslında olması gerekenden daha "yağlı” olabilir. Böyle bir vakanın da sağlıklı bir kiloda olduğu kabul edilemez.  Beden kitle endeksi kilonun, boyun karesine bölünmesiyle bulunan bir rakam.  25’in altı normal kabul edilirken 30 ve üzeri de obez olarak sınıflandırılıyor.

Ancak kadınlarda vücuttaki yağ oranının yüzde %30’u erkeklerde ise %25’i geçmemesi gerekiyor. Araştırmada beden kitle oranı normal çıkanların %39’unun yağ oranları yüksek çıktı. Bu rakamlar şişmanlık sorununun gözükenden daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kas kaybı yaşayan ileri yaştaki kadınlar fazla yağlanmanın farkedilmemesi konusunda ön plana çıkıyor.

,
VİDEO: SANEM APA "ÇOCUKLARDA OBEZİTE SORUNU"

Görünen o ki beden kitle endeksi tek başına sağlıklı kiloda ve yağ oranlarına sahip olduğumuzu belirleyemiyor. Kilonun yanı sıra en azından vücuttaki yağ oranının belirlenmesi de kişiye sağlığıyla ilgili daha gerçekçi bir tablo sunacaktır.
İLGİLİ MAKALE

Az Uyumak Kilo Aldırır

Prof. Dr. İ. Ethem GEÇİM

öncelikle kolay gelsin hocam kolektomi subtotal ileoproktosmi bu ameliyat basitmi yoksa zormu hayati tehlikesi varmı bu ameliyatın ölümcül sonuçları o... devamı