Son yıllardaki çalışmalarda kısa uyumanın şişmanlığa neden olduğu gözlenmiştir. Özellikle çocukluktan başlayıp ileri yaşlara giden spektrumda kısa uyumakla şişmanlık arasında ciddi bir ilişki vardır.
 
Daha az uyuyan toplumlara bakıldığında, örneğin Amerika’da bir uyku kısıtlaması olduğu için onların daha şişman bir toplum olduğu, buna karşın İtalyanların uykularına daha düşkün oldukları, daha uzun süre uyudukları için daha zayıf bir toplum oldukları bilinir.

Video: Uyku Apnesi Kimlerde Görülür
 
Buradan hareketle yapılan çalışmalarda, özellikle modern toplumun getirdiği uyku kısıtlamasının, daha çok yaşamak, daha çok eğlenmek, daha çok üretmenin getirdiği uyku kısıtlamasının şişmanlık eğilimini arttırdığı görülmüştür.
 
Özellikle çocuklarda, sabah uykularını iyi uyuyamayan, okul saatleri erken başlayan ve akşamları geç saatlere kadar oturan çocuklarda şişmanlık eğiliminin daha belirgin olduğu ve bunun uyku saatlerinin arttırılmasıyla önlenebildiği son yıllardaki çalışmalar tarafından gösterilmiştir. 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 2 ay önce yumurtalıklarımı aldırdım ve daha adet görmedim neden acaba doğumda aldırdım oğlum 2 aylık acaba bir sorundanmı böle adet görmedim bana... devamı