İlk trimester tarama testi  (11-14 hafta testi, İkili test) kısaca PAPP-A ve serbest  B -hCG adı verilen iki hormonun kanda ölçülmesi ile yapılan bir tarama testidir. İkili test  Down sendromu  taramasında üçlü teste göre daha yeni  bir testtir. Üçlü teste göre avantajı daha erken yapılması ve gereken ileri tetkiklerin daha erken uygulanmasına ve Down sendromlu bebeğin daha erken  gebelik haftalarında teşhis edilebilmesine olanak sağlamasıdır . Bunun dışında yapılan çalışmalar bu testi Down sendromu için üçlü teste göre biraz daha duyarlı olduğunu ortaya koymuştur.

İlk trimester tarama testi gebeliğin 11-14 haftalarında ultrasonografi cihazı yardımıyla   bebeğin ense pilisi kalınlığının (NT)  ölçülmesi  ve anne kanında PAPP-A (Pregnancy associated plasma protein) ve free B-HCG  ölçülmesine dayanır.İkili testte bebeğin baş-popo mesafesi (CRL) ,ense pilisi kalınlığı (NT) ,anne kanında PAPP-A ve   B-HCG değerleri saptandıktan sonra özel bir programla risk analizi yapılır ve bebeğin  Down Sendromu ve Trizomi 18 için bir risk oranı verilir.

 İkili testte  verilen sonuç sadece bir olasılıktır. Sonuçta riskin yüksek bulunması bebeğin Down sendromlu olduğunu göstermez. Sadece ileri tetkik gerekliliğini gösterir.Yine test sonucunda riskin düşük çıkması  da bebeğin Down Sendromu ya da trizomi 18 olmadığını göstermez.Yalnızca riskin düşük olduğunu ileri tetkik yapmanın gereği olmadığını gösterir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Ben dört aylık hamileyim üçlü tarama testi yapılacak tembuzun on ikisinde ama benim annem hasta olduğu için acilen köye gitmemm gerekiyor üçlü tarama ... devamı