Nedir

Bazı kadınlar gebelik bekletişine heyecanla, bazı kadınlarsa kaygıyla yaklaşır. Gebe kalma fikri hakkında nasıl hissederseniz hissedin, bir gebelik testi öyle ya da böyle, gebe olup olmadığınızı size bildirebilir.
Şu gibi gebelik belirtileriniz varsa gebelik testleri kuşkularınızı doğrulayabilir:
 • Geciken adet
 • Bulantı
 • Meme hassasiyeti
 • Yorgunluk
İşte, gebelik testleri hakkında en yaygın sorulardan bazılarının yanıtları.

Gebelik testi nedir ve nasıl çalışır

Gebelik testleri, idrarınız veya kanınızda insan koryonik gonadotropin (hCG) adlı hormonun bulunup bulunmadığını göstermek için tasarlanmıştır. Bu hormon, döllenmiş bir yumurta rahime tutunduktan hemen sonra üretilir. Bu, her zaman değil, genelde döllenmeden altı gün sonra meydana gelir. Gebeyseniz hCG düzeyleri her iki üç günde bir katlanarak hızla artmaya devam eder.

Ne tür gebelik testleri mevcuttur

İki ana gebelik testi gebe olup olmadığınızı bildirebilir: idrar testleri ve kan testleri.

İdrar testleri evde veya bir doktorun muayenehanesinde yapılabilir. Birçok kadın, geciken bir adetten yaklaşık bir hafta sonra evde gebelik testini seçer. Evde gebelik testleri özel ve kullanışlıdır.

Bu ürünlerin talimatları olur. En kesin sonuçlar için talimatları yakından takip edin. Testten sonra sonuçlarınızı doktorunuzla görüşerek doğrulayabilirsiniz. Doktorunuz size daha da hassas gebelik testleri yapabilir.

Kan testleri doktorunuzun muayenesinde yapılır ama genelde idrar testlerinden daha az kullanılır. Bu testler gebeliği evde yapılan testten daha erken veya yumurtlamadan altı ila sekiz gün sonra tespit edebilir. Ama bu testlerde sonuçları almak evde yapılan testten daha uzun sürer.
İki tür gebelik kan testi mevcuttur:

Nitel hCG testi, sadece hCG’nin var olup olmadığını kontrol eder. “Gebe misiniz?” sorusuna “evet” ya da “hayır” yanıtı verir. Doktorlar bu testleri genelde geciken adetten on gün sonra kadar erken vakitte gebeliği doğrulamak için yaptırırlar. Ne var ki, bu testlerin bazıları hCG’yi çok daha erken tespit edebilir.

Nicel hCG testi (beta hCG), kanınızdaki tam hCG miktarını ölçer. Çok düşük hCG düzeylerini bile bulabilir. Bu testler hCG yoğunluğunu ölçebildikleri için gebelik sırasındaki sorunların izini sürmekte de yardımcı olabilir. Tubal (ektopik, dış) gebeliği elemekte veya hCH düzeylerinin hızla düştüğü bir düşükte kadını izlemekte de kullanılabilir.

Gebelik testleri ne kadar kesindir

Geciken bir adetten sonra en az bir hafta beklemenin dize en kesin sonucu verebileceğini bilmelisiniz. Sonuçlar, testi sabah ilk iş, idrarınız daha yoğunken yaptırırsanız da daha kesin çıkabilir.
Evde idrardan gebelik testleri yaklaşık %97 kesindir. Ama kan testleri bundan da kesindir.
Evdeki testin ne kadar kesin olduğu şunlara bağlıdır:
 • Talimatları ne kadar yakından takip ettiğinize
 • Döngünüzde ne zaman yumurtladığınıza ve yerleşmenin ne kadar kısa sürede gerçekleştiğine
 • Gebelikten ne kadar kısa süre sonra testi yaptığınıza
 • Gebelik testinin hassasiyetine

Evde gebelik testi yapmak pahalı veya zor mudur

Evde yapılan gebelik testini bir eczaneden reçetesiz alabilirsiniz. Fiyatı markasına göre değişir. Ama bazı testler nispeten ucuzdur.
Evde gebelik testleri hızlıdır ve kullanımı kolaydır. Talimatları dikkatle takip ederseniz çok da kesin sonuç verirler. Bu gebelik testlerinin hepsi benzer şekilde çalışır. İdrarı şu şekillerden biriyle test edersiniz:
 • Çubuğu idrar akışınıza tutarsınız.
 • İdrarı bir kapta toplayıp çubuğu ona daldırırsınız.
 • İdrarı bir kapta toplayıp idrarı başka bir konteynere geçirmek için damla kullanırsınız.
Bütün bu tekniklerle birlikte sonuçları görmeden önce birkaç dakika beklemeniz gerekir. Sonuçlar bir çizgi, renk veya “+” ya da “-“ işareti sembol olarak görünebilir. Dijital testler “gebe” ya da “gebe değil” gibi sözcükler üretir.
Gebelik testleri veya sonuçları hakkında sorularınız varsa doktorunuzla görüşün.

Gebelik testleri ne anlama gelir

Pozitif ya da negatif sonucun ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.

Pozitif sonuç alırsanız gebesinizdir. Bu, çizgi, renk veya işaret ne kadar açık olursa olsun doğrudur. Pozitif sonuç alırsanız sağlık uzmanınızla hemen temasa geçin.

Nadir vakalarda, yanlış pozitif bir sonuç alabilirsiniz. Bu, gebe değilsiniz ama test öyle olduğunuzu gösteriyor anlamına gelir. İdrarınızda kan veya protein mevcutsa sahte pozitif sonuç elde edebilirsiniz. Sakinleştiriciler, anti-konvülsan veya hipnotik gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitif sonuca yol açabilir.

Negatif sonuç alırsanız büyük olasılıkla gebe değilsiniz. Ama şu durumlarda yine de gebe olabilirsiniz:
 • Testin son kullanma tarihi geçmişse
 • Testi yanlış şekilde yaptıysanız
 • Çok erken test yaptıysanız
 • Testten hemen önce çok fazla sıvı tükettiğiniz için idrarınız seyreltikse
 • Diüretik veya antihistamin gibi bazı ilaçlar kullanıyorsanız
Negatif gebelik testi elde ederseniz yaklaşık bir hafta içinde yeniden test etmeyi deneyin. Bazı evde gebelik testleri sonuçlarınız ne olursa olsun bunu yapmanızı önerir. Gebe olduğunuz ortaya çıkarsa erken negatif testiniz yanlış negatif sonuç olarak düşünülür.
İki farklı sonuç alırsanız ne olacak? Doktorunuzu arayın. Kan testi sonuçları doğrulamak için iyi bir fikirdir.
İLGİLİ MAKALE

3. Hafta

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba esmle ilişkiye girdik ve eşimin adetinde gecikme oldu on edebileceğiniz güvenilir sonuç veren bi test markasi var midir acaba ve ayrıca bu geb... devamı