Gazınız Nedeni Süt mü?

 

Az yağlı süt ürünlerinin faydalarını öğrenelim:

  • Kalsiyum ve Protein

Söz konusu süt ürününe bağlı olarak, az yağlı süt ürünleri birçoğumuzun daha fazlasına ihtiyaç duyduğu iki besleyici bileşenden, yani kalsiyum ve protein açısından oldukça zengin olabilirler.  

  • Bazı süt ürünleri D vitamini takviyelidir

Birçok farklı süt çeşidi, D vitamini takviyelidir ve artık bazı yoğurt üreticileri de bu uygulamayı benimsemeye başladılar. D vitamini önemli bir vitamindir ve henüz çoğumuzun günlük diyetinde yeteri düzeyde D vitamini yoktur.

  • Az yağlı süt ürünleri kemik yoğunluğunu arttırıyor

Kalsiyum ihtiyacınızı takviyelerden ziyade, doğrudan besinlerden almak her zaman için kemiklerinize yarayacaktır.

  • Az yağlı süt ürünleri tüketenlerde yüksek tansiyon görülme ihtimali daha azdır

İspanya’da araştırmacılar 20 ila 90 yaş arası 5.000’nin üzerinde yetişkinle yaptıkları çalışmada, az yağlı süt ürünlerini en çok tüketen insanlarda iki yıllık bir süre içinde yüksek tansiyon görülme ihtimalinin, az yağlı süt ürünlerini en az tüketen insanlardan yüzde 54 daha az olduğunu buldular.  

Ya laktoz intoleransınız varsa?

Çocuk hastalıkları uzmanları, laktoz intoleransının bulunduğu çocuklarda, süt ürünlerini beslenmelerinden çıkarmaktan ziyade süt ürünlerinden yapılma yiyecek seçeneklerinin ve süt ürünlerini yeme şeklinin duruma uygun olarak yeniden ayarlanması gerektiğini vurguluyorlar.

Ama belki de hepinizin tahmin edeceği üzere insanları laktoz intoleransından korkutan şey süt ürünlerini yiyememe veya içememe değil; belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, gaz veya şişkinlik olmasıdır.

Öyleyse laktoz intoleransı olan ve büyüyen veya ergen bir çocuk için ne yapılmalı? Bazı tavsiyeler şöyle:

  • Tam tahıllı krakerlerle, dilimlenmiş eski kaşar peyniri veya çedar peyniri yenebilir.
  • Hazır çorba karışımı yoğurtla birleştirilebilir veya sos olarak kullanılabilir,
  • Yoğurt ve kepekli un içeren bir kahvaltı yapılabilir.

Eski kaşar peyniri ve çedar peyniri gibi eskitilmiş peynirlerin daha düşük laktoz seviyesinde olması nedeniyle diğer peynirlerden ziyade bunların yenmesi öneriliyor. Araştırmalar, canlı kültür içeren yoğurtların, laktoz intoleransı olan insanlar tarafından sindirilebileceğini gösteriyor; çünkü laktoz yoğurt yenmeden önce bakteriler tarafından kısmen sindiriliyor.

Diğer bir tavsiye ise, çoğu markette artık mevcut olan yüzde 100 laktozsuz sütleri veya kapsül tablet veya çiğneme tableti şeklinde mevcut olan besin takviyelerini denemek olabilir. Bunlar doğal olarak süt şekerini yıkarak işlenir, bu yüzden sindirim sisteminizdeyken sorun yaratmazlar.

 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Mrb hocam orgazim oldugu sirada sol tesisimdi yakici bir agri hisediyorum bunun nedeni ne olblir ciddi bir sorun mu... devamı