Laktoz İntoleransı Hakkında Bilmedikleriniz

Uzmanlara göre, laktoz intoleransı olan insanlar genelde süt ürünlerinden uzak durarak kendilerini kalsiyum, D vitamini ve diğer temel besleyicilerden mahrum ediyorlar.

Uzmanlar laktoz intoleransına dair bildiklerimizi gözden geçirdi. Sonucunda ise çok az şey bildiğimiz açığa çıktı.

 

Laktoz intoleransına dair bilgi eksikliği

Uzmanların yaptığı bir bildiride, “Konuyla ilgili yapılan hiçbir çalışmanın bir örnek teşkil edemediği, bu nedenle hiçbirinin laktoz intoleransı yaygınlığını tahmin etmede kullanılamayacağı” belirtildi.

Sayısal değerlerin anlaşılması zor olabilir, ama süt ürünlerine yer vermeyen bir beslenme şeklinin sonuçlarını tahmin etmek de bir o kadar kolaydır.

Uzmanlar, “Süt ürünlerinin tüketilmesi, kişinin kemik sağlığı ve kardiyovasküler sağlığı açısından önemli olduğu gibi kolon kanseri açısından da önemli olabilir” diyorlar. Ama bir bardak sütten sonra laktoz intoleransı belirtilerini –şişkinlik, gaz, ishal– gösterenlerin doğal tepkisi süt içmeyi ve süt ürünlerini yemeyi kesmektir. 

Laktoz nedir?

Laktoz, sütte bulunan bir şekerdir. Onu sindirmek için vücudun laktaz adı verilen özel bir enzime ihtiyacı vardır. Herkes laktaz enzimine sahip olarak doğar, aksi halde bebekler anne sütünü içemezdi. Ama dünya nüfusunun çoğu –Kuzey Avrupa insanları bunun istisnasıdır– 3 ila 4 yaş civarında, laktaz üretimini düşürmek için genetik olarak programlıdır.

Ancak laktaz eksikliği olan herkes bir bardak süt içmekle sorun yaşamaz.

Uzmanlar “Klinik olarak önemli olup olmadığı değişkendir” diyorlar. Düşük laktaz seviyesine sahip birisi de, seviyesi çok daha yüksek birisi kadar süt ürünlerini sindirebilir.

Laktoz intoleransı için test yaptırın

Uzmanlar için önemli olan kişinin değerlendirilmesidir. Bir laktaz enzimi hapı almak, belirtileri ortadan kaldırabilir. Bu durumda laktoz intoleransınız olduğu söylenir. Bir hidrojen solunum testi daha fazla sonuç verebilir. Doktorunuz aynı zamanda çölyak hastalığı ve hassas bağırsak sendromu gibi başka hastalıkların olup olmadığını da bilmek isteyebilir.

Laktoz intoleransı teşhisi konması, süt ürünleri içermeyen bir beslenme takip edeceğiniz anlamına gelmez. Yoğurt ve sert peynirlerin herhangi bir sorun çıkarmayabilir. Ve gün boyunca bir kerede koca bir bardak süt içmek yerine aralıklarla az miktarlarda süt içmek bağırsaklarınızda daha kolay hazmedilir.

 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba.16 yaşında sebebini bilmediğimiz bir şekilde gözümde katarak oluştu ve 7 ayrı doktorlara tedavi olmama ragmen olumsuz sonuç aldım bu kat... devamı