Nedir

Ferritin Testi

Ferritin, hücrelerinizde, daha sonraki kullanımlar için demir depolayan bir proteindir. Ferritin testi, kanınızdaki ferritin miktarını ölçer. Bu ölçü, vücudunuzda depolanan toplam demir miktarıyla bağlantılıdır.

Bir ferritin testi, kanınızdaki ferritin seviyesinin normalden düşük olduğunu gösteriyorsa, bu demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelir. Normalden yüksek seviyeler gösterdiği takdirdeyse, demir yüklemesi olarak tanımlanan bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Bu durum aynı zamanda, karaciğer hastalığı, romatoid artrit, diğer iltihaplı hastalıklar, yetersiz beslenme veya hipertiroidizm gibi hastalıklara işaret edebilir. Bazı kanser türleri de, kanınızdaki ferritin seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır

Ferritin testini birçok sebepten ötürü yaptırabilirsiniz:

  • Tıbbi bir durumu teşhis etmek için. Diğer kan testleriniz, kırmızı kan hücrelerinizdeki oksijen taşıyan proteinlerin (hemoglobin) seviyesinin düşük olduğunu veya kırmızı kan hücrelerinin, kandaki sıvı bileşenlere oranının (hematokrit) düşük olduğunu ortaya çıkardıysa, doktorunuz bir ferritin testi önerebilir. Bunlar sizin demir eksikliğinden kaynaklı anemi olduğunuzu gösterir. Bir ferritin testi bu teşhisi doğrulamaya yardımcı olur.

Ferritin testi aynı zamanda hemokromatozis, karaciğer hastalığı ve erişkin Still hastalığı gibi durumların teşhis edilmesine yardımcı olur.

Tıbbi bir durumun teşhisinde kullanıldığı zaman, ferritin testi genellikle demir testi, total demir bağlama kapasitesi (TIBC) ve transferrin testiyle birlikte değerlendirilir. Bu testler vücudunuzda ne kadar demir olduğuyla ilgili ek bilgi sağlar.

  • Tıbbi bir durumu gözlemlemek için. Eğer size, vücudunuzda çok fazla demir olmasıyla sonuçlanan hemokromatozis veya hemosiderozis gibi bir bozukluk teşhisi konmuşsa, doktorunuz ferritin testini durumunuzu gözlemlemek ve tedaviyi yönlendirmek için kullanabilir.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Eğer kan örneğiniz yalnızca ferritin için test edilecekse, testten önce normal şekilde yiyebilir ve içebilirsiniz. Eğer kan örneğiniz ek testler için kullanılacaksa, testten önce belli bir süre perhiz yapmanız gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatları bildirecektir.

Neler Yaşayacaksınız

Neler Bekleyebilirsiniz?

Ferritin testi sırasında, sağlık ekibinizin bir üyesi kolunuzdaki bir damara iğne sokarak sizden kan örneği alacaktır. Kan örneği analiz için laboratuara gönderilir. Aynı gün içinde günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Sonuçlar

Kandaki ferritinin normal oranı, erkekler için her litrede 24 ila 336 nanogram ve kadınlar için her litrede 11 ila 307 nanogramdır (standart birimler), veya erkekler için litrede 24 ila 336 mikrogram ve kadınlar için 11 ila 307 mikrogramdır (uluslararası birimler).

Normalden düşük sonuçlar  

Normalden düşük çıkan bir ferritin seviyesi, sizde demir eksikliği olduğunu gösterir. Eğer ferritin seviyeniz düşükse, doktorunuz demir eksikliğinden kaynaklı anemi teşhisi koymak için sonuçlarınızı muhtemelen demir testi TIBC ve transferrin testiyle birlikte değerlendirecektir.

Normalden yüksek sonuçlar  

Normalden yüksek ferritin seviyesi sizde aşağıdaki durumlardan birinin olduğunu gösterebilir:

  • Hemokromatozis;  vücudunuzun aldığınız besinlerden çok fazla demir emmesine yol açan bir durumdur.
  • Porfiri; sinir sisteminizi ve derinizi etkileyen bir enzim eksikliğinden kaynaklı bir grup bozukluk.
  • Romatoid artrit, erişkin Still hastalığı veya başka kronik iltihaplı bozukluk
  • Karaciğer hastalığı
  • Hipertiroit
  • 2. tip diyabet

Bunlara ek olarak, özellikle lösemi ve Hodgkin hastalığı gibi bazı kanser türleri de ferritin seviyenizin yükselmesine neden olur.

Ferritin seviyeniz, birçok kez kan nakli aldıysanız veya yakın zamanda bebek sahibi olduysanız da yükselebilir. Daha önce size hemokromatozis teşhisi konulduysa, yükselmiş bir ferritin seviyesi, tedavi planınızın değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor olabilir.

Eğer ferritin seviyeniz normalden yüksekse, doktorunuzun, sonuçları diğer testlerin sonuçlarıyla birlikte değerlendirmesi gerekebilir ya da sonraki adımlara karar vermek için ek testlere ihtiyaç duyabilir.

Ferritin testi sonuçlarının ne anlama geldiği ile ilgili ayrıntılar için doktorunuzla konuşun.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

18 yasindayim .Hormon tahlillerimde ; Anti tiroglobulin antikor 183.30 ve Anti TPO 447.20 ferritin ise 4.30 cikti. Folikasit 6.20 Serbest T3 3.85 S... devamı