Hepimiz iyi ve güzel bir saça sahip olmayı hayal ederiz. Bazıları şanslıdır, böyle bir saçla doğmuşlardır. Bazılarının ise saçlarını güzel ve kullanabilir hale getirmek için çok çaba harcaması gerekir.

Uygun ve iyi saç bakımı yapmak size de aynısını elde etmede mutlaka yardımcı olacaktır. Uygun saç bakımı yapmak için her şeyden önce saç tipinizi bilmelisiniz.

Bundan sonra saçınıza bakım yapacak konumda olursunuz. Saç tipleri yağlı, kuru, normal ve hatta karışık olabilir.

Saç bakımı yapmak aslında cilt bakımı yapmakla hemen hemen aynıdır. Etkili bir saç bakım disiplini, düzenli yürütülen temizleme, tonikleme ve kondisyonlama rutinlerini içerir.

Yağlı saç bakımı kısmına bakalım. Yağlı saç bakımı konsepti, fazla yağı uzaklaştırmak ve kafa derinizde saç foliküllerini tıkayan ve havasız bırakan deri hücrelerini soymaktır. Yağlı cilt bakımının ve yağlı saç bakımının mantığı aynıdır. Vurgu, temizleme ve tonikleme rutinlerindedir.

Düzenli olarak size en uygun ideal şampuanla kafa derinizden kir ve yağı uzaklaştırın. Daha iyi sonuçlar için bitkisel şampuan kullanın.

Saça ve kafa derisine masaj yapmak saç sağlığı ve hızlı uzaması için önemlidir. Kuru saç için kafa derisine yağ ile masaj yapılması tavsiye edilir. Yağlı saç için tonik ile masaj uygundur.

Yağlı saçınızı yıkamak ve temizlemek için aşağıdaki ev yapımı saç bakım ürünlerini deneyin:

Reetha alın ve bir gece suda bırakın, sonraki gün sabah bunları püre haline getirin ve içine biraz shikakai tozu ekleyin, bunu saç temizleyici olarak kullanın. Bu sabun solüsyonunu yapamayacak durumdaysanız iki avuç nane yaprağı alın ve yarım fincan suda kaynatın. Bu infüzyonu her zaman kullandığınız şampuanla karıştırın ve saçınızı yıkayın.

Yağlı saç için tonik solüsyonu bile hazırlayabilirsiniz. Sadece bir çorba kaşığı malt sirkesini bir bardak suya karıştırın. İçine bir çimdik tuz ekleyin. 2 çorba kaşığını kafa derinize uygulayın ve haftada iki kez parmak uçlarınızla masaj yapın. Losyonu bir saat bırakın. Soğuk su ile çalkalayın, fırçalayın ve saçınıza şekil verin.

Kuru saçın yağlı saçın tersine daha fazla yağa ve neme ihtiyaç duyduğu aşikardır, bu yüzden yağ ve nem takviye etmeniz gerekir. Kuru saçın ince ve pütürlü bir görünümü vardır. Karışmaya, hasara, kırılmaya ve kolayca kırılan uçlara müsaittir.

Kuru saçınızı doğal olarak temizlemek istiyorsanız bir yumurtayı bir fincan yağlı sütle çırpın. Köpük koyu kıvama geldiğinde kafa derinize sürün. 5 dakika bırakın. Daha sonra saçı suyla derinlemesine durulayın. Bu rutini haftada iki kez yapın ve saçınızın ışık saçar hale geldiğini görün!

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı