Estetik bir gülüşün temel ölçütü dişlerdir. Diş etleri ve dişleri çevreleyen yumuşak dokular ise dişleri tamamlayan unsurlardır. Dişlerin şekli, büyüklüğü, anatomik yapıları, birbirleriyle ve yumuşak dokularla olan oranları önemlidir.

Gülüş tasarımı hazırlanırken hastanın yaşı, cinsiyeti ve yüzünün hangi geometrik şekle yatkın olduğu değerlendirmeye alınır. Örneğin kadınların yüzleri daha yumuşak hatlara sahiptir. Dolayısıyla dişlerin kenarları daha oval bir yapıda, gülüş çizgisi yukarıya doğru kavisli ve ön dişler biraz daha uzundur.
Erkeklerin yüz hatları ise daha keskindir. Buna bağlı olarak da diş kenarları köşeli ve gülme hattı düz bir yapıdadır.

Yüz hatlarıyla dişlerin uyumu

Yaşlanmayla birlikte dişlerdeki aşınmaya bağlı olarak diş boylarında kısalmalar meydana gelir. Dolayısıyla gençlikte ön planda olan üst ön dişler, yaşlanmayla birlikte yerini alt dişlere bırakır. Bundaki ikinci bir etken de, yaşlanmayla birlikte dudakların kas tonuslarını kaybetmelerine bağlı olarak üst dudağın sarkarak ön dişleri örtmesi ve alt dudağın da sarkarak alt dişleri ön plana çıkarmasıdır.

Geometrik şekil, dişlerin şekliyle birebir orantılıdır. Yani yuvarlak yüz hatlarına sahip bir kişinin diş kenarları daha oval yapıdadır. Kare yüz hatlarına sahip birinin diş kenarları köşelidir. Üçgen yüz hatlarına sahip kişinin dişleri diş etlerinde dar, aşağıya doğru genişleyen bir yapıya sahiptir.
Gülüş tasarımı belirlenirken kişinin cinsiyeti, yaşı kişisel özellikleri de mutlaka değerlendirmeye alınması gereken etmenlerdir.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı