Erken Boşalma

Cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilen erken boşalma erkeklerin boşalma sürecini kontrol edememesi olarak açıklanır. Bu rahatsızlık penisin vajinaya girmeden önce boşalmasına ileri derece, vajinaya girdikten 1 dakika gibi bir sürede orta derece ve vajinaya girdikten sonra maksimum 5 dakika içerisinde boşalmasına başlangıç derecesi olarak tanımlanabilir. Peki, erkekleri tedirgin eden bu rahatsızlığı önlemek için ne yapmak gerekir?

Geçici Olduğunu Unutmayın

Erken boşalmayı kalıcı bir rahatsızlık gibi gören erkekler bu işlev bozukluğunu bir yetersizlik gibi görmekten kendilerini alı koyamazlar. Ancak erken boşalma geçici ve önlenebilir bir durumdur. Bu yüzden stres ve endişeden uzak sex’i keyif alabileceğiniz bir aktivite olarak değerlendirmelisiniz.

Prezervatif Kullanın

Korunmasız birlikte olurken uyarılma oldukça kuvvetlidir ancak prezervatif kullanımı bu hissiyatı azaltır. Doktorlar bazı prezervatiflerin içerisinde bulunan anestezik benzocaine adlı maddenin erken boşalmayı önlediğini söylemektedirler.

Uyuşturucu Krem veya Spreyler

Lokal uyuşturan sprey veya kremlerden bir miktar kasık bölgesine uyguladığınız takdirde boşalma sürenizi uzatabilirsiniz. Ancak partnerinizi de etkileyebileceğinden çok tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Tahrik Edici Düşünceleri Savurun

Tansiyonunuzun yükseldiğini, kalbinizin daha hızlı çarptığını ve heyecanlandığınızı düşünüyorsanız derhal aklınıza hiç de seksi olmayan şeyler getirin. İş için yapmanız gerekenleri, arkadaşlarınızı, futbol maçlarını veya ödenecek faturaları aklınıza getirmek etkili olacaktır.

30 saniye Ara

Boşalmanıza yakın 30 saniye gibi kısa bir süreliğine ara verin ve boşalma sürenizi uzatın! Böylece hem siz hem de partneriniz birlikte olmanın keyfini çıkartacaktır.

Pasif Olduğunuz Pozisyonları Deneyin

Bırakın partneriniz sizi yönlendirsin, aktif olduğunuz pozisyonlar boşalma sürenizi kısaltır. Bu yüzden yan yana ve kaşık pozisyonu gibi yöntemleri denemenizde fayda var.

Ağırdan Alın

Erken boşalmanın temel nedenlerinden biri ön sevişmeyi kısa tutmak ve hızlı hareket etmektir. Kadınların da bu durumdan hoşlanacağını belirterek hareketlerinizin daha yavaş ve yumuşak olmasını önerebiliriz böylelikle boşalma süreniz de uzayacaktır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı