Jinekomasti düzeltme ameliyatı esnasında neler yaşanır?

Jinekomasti durumunu düzeltmek için uygulanan plastik cerrahiye teknik olarak küçültme mamoplasti adı verilir ve bu şekilde göğsün hatları düzeltilip geliştirerek göğüs boyutu küçültülür.

Ciddi jinekomasti vakalarında aşırı göğüs dokusunun ağırlığı göğüslerin sarkmasına ve meme ucu çevresinin (meme ucunu çevreleyen koyu cilt derisi) uzamasına neden olabilir. Bu durumlarda meme ucu çevresinin pozisyonu ve boyutu cerrahi müdahaleyle iyileştirilebilir ve fazla deri azaltılabilir.

Anestezi

Cerrahi işlem esnasında rahatınız için size ilaç tedavileri uygulanır. Damar içi sakinleştirici ve genel anestezi olmak üzere iki seçenek vardır. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği önerecektir. 

Yağ alma

Jinekomastinin aşırı yağ dokusunun birincil sonucu olması halinde yağ alma teknikleri tek başına uygulanabilir.

Yağ alma esnasında kanül adı verilen ince içi oyuk bir boru açılan birçok ufak kesikten içeri sokulur. Kanül aşırı yağları gevşetmek için kontrollü şekilde ileri geri oynatılır. Ardında fazla yağlar vakum emiciyle vücuttan çekilir.  

Kullanılabilecek birçok yağ alma tekniği vardır. Sizin durumunuz için en uygun teknik işlem uygulanmadan önce belirlenir. 

Göğüs küçültme

Göğüs küçültme teknikleri, bezeli göğüs dokusunun veya aşırı derinin jinekomasti durumunu düzeltmek amacıyla alınması gerektiği durumlarda önerilir. 

Göğüs küçültme ayrıca meme ucu çevresinin azaltılacağı, meme ucunun daha erkeksi ve doğal bir hatta yerleştirileceği durumlarda gerekli olabilir. Kesiklerin şekli özel durumunuza ve cerrahi müdahalelere ilişkin tercihlerinize bağlıdır.

Bazen jinekomasti hem yağ alma hem de göğüs küçültmeyle tedavi edilebilir.

Yara izi kalacak mı?

Jinekomasti durumunu düzeltmek için uygulanan bütün cerrahi müdahalelerde vücuda kesik atılması gerekir. Kesiklerin çoğu doğal göğüs hatlarıyla kapansa da bazıları gözle görülebilir. Bu yara izleri göğüs küçültme ameliyatının olağan sonuçlarıdır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar Hocam Bir aydır kontakt lens kullanıyorum aldığım ilk günden beri sağ gözümde hiç bir problem yaşamazken sol gözümde ağrı,yanma, kaşıntı ha... devamı