Nedir

Aşırı sayıda veya koyu renkte kıllardan kurtulma arzusu genellikle ergenlik döneminde başlar ve görünüşe göre ölene kadar da devam eder. İster yüz, koltukaltı, bacak, bikini, ister vücudun başka yerlerinde olsun, pek çok kadın ve erkeğin vücutlarında kıl gözüken tek yerin kafa derileri olmasını amaç edinirler. Pürüzsüz ve kılsız deri üzerinde dururken, aşırı kıllanmanın özellikle kadınlarda hala bir tabu olduğunu fark etmek ilginçtir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok seçenek mevcuttur ana tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için birkaç seçenek vardır. Tüylerden kurtulmanın eski yöntemlerinden tıraş olmadan, yeni tedavilerden lazer ve Vaniqa’ya kadar farklı yöntemler burada tartışılıyor. Her kişi kendisine uygun maliyet, zaman, cilt tipi ve tüysüz olması istenen bölgeye göre kendisi için en iyi yöntemi veya yöntemler birleşimini tercih etmelidir.

Kılların Büyümesi

Kılların nasıl büyüdüğünü anlamak onların büyümelerini nasıl durduracağımızı anlamaya yardımcı olur. Her bir kıl, kıl şaftı, kıl folikülü, yağ bezi ve erektör pili kası içeren pilosebase ünitesi içerir. Kıl büyümesi ve dökülmesi 3 evreden oluşan sürekli bir döngüdür. Anajen evresi, büyüme aşamasıdır, katajen evresi geçiş durumudur ve telojen evresi dinlenme aşamasıdır. Kıllar genetik, hormonlar ve vücut alanına bağlı olarak her aşamada belli bir süre geçirir. Anajen evresinde kıl telojen evresine göre hasar görmeye daha duyarlıdır. Kıllardan kurtulmak için bir yöntem seçilirken tüm bu faktörler göz önüne alınmalıdır.

Ağartma

Ağartma aslında bir epilasyon yöntemi değil, daha ziyade kılın daha az fark edilmesini sağlayan bir yoldur. Bu, kılları zaten ince fakat koyu renkli olan, dolayısıyla da fark edilen kol, yüz veya boyun bölgesi kılları için yararlıdır. Ağartma istenilen bölgeye saç pigmentini yok eden bir kimyasal uygulanarak yapılır. 

Tıraş

Tıraş olmak kılları gidermek için uygulanan en geçici yöntemdir çünkü tıraş olmak sadece deri yüzeyindeki kılları keser. Tıraş olmak kıl şaftını daha kalın, daha koyu renkli yapmaz veya daha hızlı ya da daha yavaş büyümesine neden olmaz. Bununla beraber kısa kıl şaftı uçları sivri yerine küt olduğu için daha fazla dikkat çekebilir. Kesik ve kazınma yerine jiletin deride kayması için cilde bir çeşit nemlendirici sürüldükten sonra tıraş olunmalıdır. En çok kullanılan nemlendiriciler su, tıraş kremi, saç kremi ya da vücut yıkama jelidir.

Fiziksel Epilasyon

Folikülden kılın fiziksel olarak çekilmesi yaygın ve oldukça ucuz bir epilasyon yöntemidir. Bu yöntemlerin hiçbiri kıl rengi, doku veya yoğunluğunu değiştirmez. Kılın tekrar uzaması daha uzun sürer, çünkü fark edilmeden önce deri yüzeyine kadar uzamaları gerekir. Çünkü kıllar farklı hızlarda büyür, o yüzden çıkarılan bazı kılların tekrar aynı yerde büyümesi zaman alabilir. Folikülden defalarca saç çekmek foliküle zamanla zarar verir ve onun kıl üretmesini engeller.

Cımbızla Alma

Cımbızla kıl almak kıllardan kurtulmanın etkili bir yoludur ama çok zaman alıcı olabilir. Cımbızla kavramak için kıl şaftının yeterince uzun olması gerekir.

Ağda

Ağda bir kerede büyük miktarda kıl almada etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde ağda ısıtılır ve deriye kıl büyümesi yönünde kolaylıkla yayılır. Kıllar soğuyan ve kılları kavrayan ağdaya yerleşir. O zaman ağda kıl büyüme yönünün aksi yönde hızla kılları folikülerden çekecek şekilde kaldırılır. Genelde bantlara yerleştirilmiş deri üzerine sıvanan soğuk ağdalar da mevcuttur. Deride kalan ağda soyulmalı veya kazınmalıdır. Cilt yakmamak için ağdayı ısıtırken dikkatli olmak gerekir.

Şeker Ağda

Şeker ağda geleneksel ağda yapma yöntemiyle uygulanan popüler bir epilasyon yöntemidir. Karamele benzer kalın şekerli bir madde kıl büyümesi yönünde cilt üzerine yayılır. Kıl karamel gömülü hale gelir. Bir bez veya kağıt şerit karamel üzerine yerleştirilir ve sonra tüylerin ters yönde hızla çekilerek kıllar foliküllerden dışarı çekilir. Bu yöntemin geleneksel ağda yöntemine göre avantajı temizliktir. Şeker maddenin suda çözünür olduğu için suyla durulandığında ağdadan daha kolay çıkarılabilir.

Tüy Dökücüler

hidroksitle karıştırır ve tüyleri eritmek kullanır. Tiyoglikolat deriyle kıl hücrelerini bir arada tutan disülfit bağlarını bozar. Tüyleri bir arada tutan disülfit bağları deri hücrelerini bir arada tutan disülfit bağlarından daha çok protein sistin içerir. Tiyoglikolat sistin içeren disülfit bağları üzerinde daha etkilidir. Tüy dökücü kullanmanın en önemli yan etkisi cildin tahriş olmasıdır çünkü kimyasal, deri hücrelerini eritebilir.

İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye tüy dökücü uygulanır ve 3 ila 15 dakika bırakılır. Bu süre boyunca kimyasal tüyü çözer ve sonuçta elde edilen jöle benzeri madde uygun bir zaman sonra silinir ya da yıkanır. Kimyasal büyük bir alana uygulamadan en az 48 saat önce küçük bir deri alanda uygulanarak test edilmelidir. Epilasyon sonrası hidrokortizon krem ​​uygulanması tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

Elektroliz

Elektroliz kıl köküne ince bir iğne sokmayı ve folikülü köküne elektrik akımı uygulayamayı içerir. Bu işlem aslında teorik olarak kıl kökünü yakarak daha fazla kıl üretmesini engeller. Her bir kıl kökü tek tek tedavi edilir ve folikülü yok etme için birkaç seanslık tedavi gerekebilir. Elektroliz epilasyon kalıcı bir uygulamadır ama birkaç dezavantajı vardır. Birincisi, elektroliz için standardize lisanslama kuralları yoktur; o yüzden deneyimli ve etkili bir teknisyen bulmak müşterileriyle konuşmayı gerektirdiği için zordur. İkincisi, bu yöntem 12 ila 18 ay kadar süren, tekrarlanan tedaviler gerektirir.

Telojen aşamasında bulunan kıl köklerini yok etmek anajen aşamasındaki kıl köklerini yok etmekten daha zordur. Elektroliz tedavisinden yaklaşık 3 gün önce tıraş olmak anajen aşamasındaki kılların daha görünür olmalarını sağlar. Son olarak, yan etkileri ağrı, enfeksiyon, keloid formasyonu (duyarlı olan kişiler için), hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyonu içerir.

Lazer Epilasyon

Lazer teknolojisi daha anlaşılır hale geldiği için çeşitli cilt hastalıklarının lazer tedavisi gelişmiştir. Epilasyon lazer teknolojisinin yaygın bir uygulamasıdır, ama kalıcı değildir ve herkes için uygulanamaz. Lazerler, çeşitli dalga boylarında ışık yayarak, enerji çıkararak ve darbe genişlikleri oluşturarak çalışır. Kullanılan dalga boyu deri yapısını belirler ve böylece damarlar, melanin ya da suyu etkiler. Kıl gidermede kullanılan lazerlerin çoğu melanini hedef alır, bu nedenle melanin içeren yapıları yakmak için tasarlanmıştır. Daha fazla melanin, daha fazla zarar demektir. Lazer epilasyonun genelde koyu saçlı açık tenli insanlarda uygulanması mantıklıdır. Elektrolizde olduğu gibi, anajen aşamasındaki kıl folikülleri telojen aşamasındaki kıl foliküllerinden daha kolay yok edilir. Bu nedenle, epilasyon için lazer tedavisi tekrarlanmalıdır. Şu anda tüm kıl foliküllerini kalıcı bir yıkıma uğratmamakla beraber lazer tedavisi tekrar kıl büyümesini geciktirir.

Vaniqa

Vaniqa, FDA tarafından onaylanmış, yüzdeki istenmeyen tüylerin azaltılması ve büyümelerinin engellenmesi için kullanılan ve sadece reçete ile satılan topikal (yüzeysel) bir kremdir. Vaniqa içindeki aktif madde Afrika uyku hastalığı ve bazı kanser tedavisinde kullanılan eflornitin hidroklorürdür. Vaniqa tüy büyümesini için gerekli olan hücre üretimi ve diğer hücre fonksiyonlarını engelleyen bir enzimle çalışır. Vaniqa yüzde istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere günde iki kez uygulanır. Fark edilebilir sonuçlar çoğunlukla tedavinin 4-8. haftalarından sonra görülür. Uygulama kıl büyümesinin inhibisyonu istenildiği süre boyunca devam ettirilmelidir. Vaniqa tedavisi kesildikten 8 haftaya kadar yüzdeki tüy büyümesini azaltmaya devam eder.

Op. Dr. Hakan ÖZPOLAT

Merhaba Hakan Bey, Miyopi ve presbiyopi problemi olan monoküler hastalar; supracor veya presbymax yöntemleri ile her iki kırma kusurlarından da kurtul... devamı