En Etkili Antioksidan Besinler

Yaz mevsimini sadece 3 ay yaşamamıza rağmen hedeflenen kiloya ulaşma çabaları, plaj alışverişi ve tatil planları gibi ummalı bir hazırlık süreci gerektirir. Bu süreçte sağlıklı beslenerek zayıflamak yerine kısa sürede kilo verdiren sıkı diyetler tercih edilir fakat sanılanın aksine bu tip diyetler hem verilen kiloların kısa sürede geri kazanılmasına hem de çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Beslenme uzmanları yedikçe kilo verdiren antioksidan besinlerin tercih edilmesinin en doğru yöntem olduğunu söylemektedirler. İşte sizler için hazırladığımız o mucizevi besinler;

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler arasında dut, ahududu, böğürtlen, çilek ve yabanmersini C vitamini yönünden zengin meyvelerdir. Bu meyvelerdeki güçlü antioksidan özelliği hem kilo vermeye destek olur hem de serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyerek kanser türü hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Brokoli

Yüksek oranda C vitamini barındıran brokoli aynı zamanda lif kaynağı bir besindir. Düşük kalorili olmasına karşın besin değeri yüksek olan brokoli beslenme uzmanları tarafından en çok tavsiye edilen sebzeler arasında yer alır. İster salatalarınızda isterseniz yemeklerinizin yanında light yoğurtla son derece lezzetli tarifler hazırlayabileceğiniz brokoli diyet listenize girmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sarımsak

İçeriğindeki A, B ve C vitaminleri yanı sıra çinko, kalsiyum, demir ve potasyum gibi önemli mineralleri de bulunduran sarımsak güçlü bir antioksidandır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili rol oynayan sarımsak çeşitli hastalıklara karşı antibiyotik amacıyla tavsiye edilir. Kilo vermek isteyenlerin yemeklerinde yer alması gereken sarımsağın faydaları asırlardır kabul edilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın içerisinde yer alan kateşin polifenolleri yağ yakımına destek olurlar. Gün içerisinde 2 bardak yeşil çay içerek hedeflediğiniz kiloya kolayca ulaşabilirsiniz.

Domates

İçeriğinde bulunan yüksek orandaki A ve C vitamini sayesinde hem kanser türü hastalıklara karşı korur hem de antioksidan özelliği sayesinde kilo vermeyi destekler. 

Ispanak

Ispanak en faydalı sebzeler arasında yer alır. A, B6 ve C vitamini yönünden zengin olan ıspanak etkili antioksidanlar listesinde yer alır. Kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri yönünden de zengin olan ıspanak kilo vermek isteyenler için önemli bir antioksidandır.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı