Sebzelerin sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz bilir ve yeterince yemezsek suçluluk hissederiz. Daha derinlemesine baktığımızda ise her sebzenin değişik faydaları olduğunu, çeşitli bir beslenmenin yararlarını daha iyi anlarız. Yine de bazı sebzeler diğerlerinden biraz daha besleyicidir ve gerekli besin maddelerini almak için bunları tüketmek daha kolay olabilir.

Brüksel Lahanası

En besleyici sebzelerden olan bu mini lahanalar günlük C vitamini ihtiyacının %160’ını karşılar, bolca potasyum içerir ve yarım bardaklık miktarı sadece 56 kaloridir. Pişince kokusu hoşunuza gitmeyebilir, dolayısıyla kaynatmak yerine fırınlamayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu kokuyu ona veren, aynı zamanda kanserle savaşan bir madde olan glukozinolattır

Soğan

Soğanın özellikle daha dıştaki tabakalarında bulunan kuersetin anti enflamatuar etkiye sahiptir ve bu sayede artrit, astım ve kalp hastalığı gibi problemlere karşı savaşır. Aynı zamanda soğanı çok tüketen kişilerde mide, kolon ve prostat kanseri görülme ihtimalleri de düşmektedir. 

Tatlı Patates

Ülkemizde bulunması biraz zor olan dolayısıyla fiyatı da yüksek olabilecek tatlı patates içinde bolca betakaroten barındırmaktadır. İnsan vücudunda bu madde A vitaminine dönüştürülerek, sağlıklı bir cildi, güçlü bir bağışıklık sistemini ve iyileştirilmiş göz sağlığını destekler. Yarım bardak tatlı patateste 90 kalori ve tüm günlük ihtiyacınızı karşılayacak A vitamini vardır. 

Ispanak

Temel Reis ve annelerimiz haklıymış. Birçok diyetisyene göre ıspanak besin değeri açısından dünyanın en zengin gıdaları arasındadır ve en besleyici sebzelerden biridir. Bolca C vitamini ve folat içerir. Bu da antioksidan gücünü artırırken, kansere karşı etkili olmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki potasyum tansiyonun kontrol altında kalmasını destekler. Ancak besin değerlerini koruması için kaynatmaktansa, buharda pişirilmesi veya sotelenmesi önerilir. 

Domates

Temel Reis ve annelerimiz haklıymış. Birçok diyetisyene göre ıspanak besin değeri açısından dünyanın en zengin gıdaları arasındadır ve en besleyici sebzelerden biridir. Bolca C vitamini ve folat içerir. Bu da antioksidan gücünü artırırken, kansere karşı etkili olmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki potasyum tansiyonun kontrol altında kalmasını destekler. Ancak besin değerlerini koruması için kaynatmaktansa, buharda pişirilmesi veya sotelenmesi önerilir. 

Bezelye

Bezelyenin içeriğinde 12 esansiyel besin maddesi ve güçlü fitokimyasallar bulunmaktadır. Ayrıca lif ve protein içeriği çok yüksektir. Bu da hayvansal protein ihtiyacını azaltırken, tokluk hissini korumaya yardımcı olur. 

Kırmızı Dolma Biberler

Bu güzel görünümlü biberlerin içeriği de aynı derecede güzeldir. Bolca C vitamini, A vitamini, folat, likopen ve diğer karotenoidleri bulundururlar. C vitamini yaraların iyileşmesini sağlar, enfeksiyonlara karşı savaşır ve hücreleri hasardan korur. Kırmızı dolma biberlerin salatadan, fırınlanmış yemeklere kadar kullanılabileceği çok çeşitli tarifler de mevcuttur. 

Brokoli

Bir bardak brokoli bütün günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca brokoli gibi krusifer sebzelerin tüketiminin daha düşük akciğer, kolorektal, mide, göğüs, prostat kanseri ihtimalleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Buharda pişirilen brokoliler hem diriliği hem de parlak rengiyle sofraya oldukça yakışacaktır. 

Pancar

En besleyici sebzelerden olan pancar, tatlı olmasına rağmen düşük kalorilidir ve yüksek lif içeriğine sahiptir. Acıkmadan kalori tüketimini azaltmak isteyenler için oldukça yararlı bir gıdadır. Doğurgan yaşlarda olan kadınların sağlığı için pancarın folat içeriği iyi etki gösterir. Ayrıca enflamasyonu azaltan ve kalp hastalığı riskini düşüren fitokimyasallar içermektedir. 

Patates

Düşük karbonhidratlı diyetler patatesi biraz kötü gösterse de küçük bir patateste bir muzdan daha çok potasyum olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca orta boyutta bir patates 170 kaloridir, bu da yüksek kalorili olduğuyla ilgili kanının yanlış olduğunu gösterir. Fırınlanmış lezzetli bir patatesin yüksek lif ve besin maddesi içeriğinden faydalanılabilir. 

Kuşkonmaz

Zengin K vitamini içeriğine sahip olan kuşkonmazın bir dalı sadece 4 kaloridir. K vitamini kan pıhtılaşmasına yardım eder ve güçlü kemikleri destekler. Ayrıca kuşkonmaz enerji için ihtiyaç duyduğumuz riboflavin içeriği de yüksektir. Bir prebiyotik olarak görev alan inulin maddesi ise bağırsakta iyi bakterilerin çoğalmasını destekleyerek sindirim sistemi sağlığını geliştirir.  

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı