Ektrodaktili el ve/veya ayaklarda şekil bozukluğuna neden olan bir doğum kusurudur. Bu rahatsızlıkta orta parmak veya ayak parmağı bulunmayabilir. Aynı zamanda bulunmayan parmağın sağ ya da solundaki iki parmak veya ayak parmağı birbirine yapışıktır. Bu durum genellikle ıstakoz kıskacı eller veya ıstakoz kıskacı sendromu olarak adlandırılır; çünkü eldeki şekil bozukluğu bir ıstakozun kıskacıyla görünüşüyle benzerlikler taşır.   

Şu anda ellerin görünüşünü normalleştirecek birkaç tedavi yöntemi vardır; yine de eller, doğru şekillenmiş ellerle tamamen aynı şekilde işlev göstermeyecektir. Ektrodaktili sorunu olan bazı kişiler diğer kişilerin kaba bakışlarını önlemek için protez eller kullanırlar.

Erken fiziksel ve meşguliyet terapisi ektrodaktili sorunu bulunan kişilerin yazmaya, bir şeyleri tutup kaldırmaya, tam fonksiyon göstermeye alışmasına ve bunları öğrenmesine yardımcı olur. Yine de bu rahatsızlığın belirtisi eller normal görünmediği için kalır.

Ektrodaktili 90.000 doğumda bir görülen nadir bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın birkaç türü bulunur ve bunların hepsi genetiktir. Bununla birlikte rahatsızlığın kalıtsal olması nadiren görülür. Ektrodaktili sorunu olan veya çocuğunda bu rahatsızlık bulunan kişiler rahatsızlığı ileride doğacak çocuklarına geçirme riski taşırlar.

Ektrodaktilinin en yaygın türü özellikle yedinci kromozomdaki mutasyonla ilişkilidir. Genetik bilimciler mutasyona uğrayan kromozom nedeniyle rahatsızlığın hem insanlarda hem de böcek nüfusunda ortaya çıktığını saptamıştır. Henüz ebeveynlerden birinden gelen kromozom mutasyonunu önlemenin bir yolu yoktur.

Ektrodaktili tek başına ortaya çıkabilir veya birkaç doğum hatasıyla birlikte ortaya çıkabilir. El deformasyonunun tek başına sağlığı etkileme olasılığı yoktur. Bununla birlikte ektrodaktili, Ektodermal Displazi-Yarık Dudak Sendromu gibi bir sendromun bir parçası olarak el deformasyonu önemli ölçüde etkileyebilir.

Ektodermal Displazi-Yarık Dudak ektrodaktilisinde yarık dudak ve ter bezlerinde şekil bozukluğu mevcuttur. Ter bezi eksikliği çeken ve hassaslaşan cildin sağlığının korunabilmesi için tıbbi müdahaleler gereklidir. Ayrıca damar cerrahi onarım gerektirir. Devam etmekte olan onarım genellikle fiziksel terapinin yanı sıra uzun süreli konuşma terapisi de gerektirir.      

California’dan ünlü haber spikeri Bree Walker ektrodaktili sorunu olduğunu açıklayarak ektrodaktili rahatsızlığı bulunan kişiler için büyük bir hizmet sağlamıştır. Walker geçmişte dikkat çekmemek için protez ek kullanmıştır. Bununla birlikte Walker, 1988 yılında sağlık sorununu açıklamıştır ve bu da bu fark edilmemesi oldukça güç rahatsızlığı bulunan kişilerin yanında hissedilen rahatsızlığın yok olmasına yardım etmiştir.

Walker aynı zamanda ektrodaktili rahatsızlığını kucaklamıştır ve birkaç programda oyuncu olarak yer almıştır. Walker yakın zamanda Fox’da yayımlanan Nip Tuck adlı dizide yer almıştır. Walker dizide ektrodaktili rahatsızlığın bulunan bir çocuğun doğumuyla ilgili bir hikayede yer almıştır. Ayrıca Walker Showtime’da yayımlanan Carnivale’de Akrep Kadın rolünü oynamıştır.