Nedir

Mikroti kulak ve/veya iç kulak bölümünün dış kısmını etkileyen bir sorundur. Mikroti ceninde öncü kulak parçalarının normal bir kulak biçimine ulaşamadığında meydana gelir. Özellikle kulağın bu kısımları tamamen oluşmamıştır veya hiç olmayabilir. Daha erken, bebek anne karnındayken sorunlar daha ağır bir şekil bozukluğu oluşturur. Plastik cerrahlar ameliyatla bu kulak biçim bozukluklarını düzeltebilir.

Mikroti doğuştan mevcuttur. Bu her 10.000 doğumda iki bebekten birinde oluşur. Bu kadınları erkeklerden daha fazla etkiler ayrıca Kafkasyalılar ve Afrikalı Amerikalılara göre Asyalı ve İspanyol kökenlilerde daha sık görülür. En yüksek görülmesi Navajo kabilesi Kızılderilileri arasındadır. Sol kulak veya her iki kulağa göre sağ kulak daha çok etkilenir.

Görünüm

Mikroti farklı biçimlerde olabilir. Bazen kulak olması gereken bir yerde deriden bir yumru mevcut olabilir. Bazen kulağın alt kısmı bulunur ama üst kısmı yoktur. Kulağı tamamen eksik olması en ciddi biçimdir. Bu anoti olarak bilinir. Kulak kanalında açıklık eksikliği olabilir. 

Sebepler

Mikroti oluşmasının tam nedenini hiç kimse bilmiyor. Bazı ilaçlar, ceninin kan akışının yavaşlaması ve genetik özelliklerin mikroti sebepleri olduğu düşünülmektedir.

Mikrotiyle ilişkili diğer anormallikler

Mikrotide belirgin şekil bozukluğu olan dış kulak olmasına rağmen kulak sisteminin diğer kısımları da etkilenir. Kulağın içinde, özellikle kulak kanalı ve orta kulakta genellikle aynı derecede kusurlar vardır. Bazı durumlarda kulak kanalı gelişmemiştir. Bu kişilerde kulak zarı ve ortakulağa giden görünür delik yoktur. Bu anormallikler işitme kaybına yol açabilir.

İki taraflı mikroti (her iki kulakta da mikroti) olan insanlar, tek taraflı mikroti olan insanlardan tamamen farklı durumdadır. Bu tek taraflı mikroti olanlar normal kulakta normal işitmeye sahipken ikili mikroti olanlar işlevsel olarak işitme engelli olabilirler.

Kulak onarımını gerektiren neden

Dış kulağın ana hedefini geri yükleme işitmeyi geliştirmedir. Dış kulak sesleri yakalar ve doğrudan kulak kanalına ve kulak zarıyla işitme aparatlarına yönlendirir. İyileştirilmiş işitme konuşmaya yardımcı olur. Yine de bir işitme cihazı gerekli olabilir. Tabii ki görünümünde bir düzelme özgüveni ve toplumsal kabulü artıran ilave bir faydadır. Kulağın yeniden yapılandırılması bir KBB hekimi tarafından gerçekleştirilir.

Kulak onarım zamanı

Kulağın büyümesinin çoğunluğu dört yaşına kadar %85’e ulaşır. On yaşına kadar kulağın genişliği artmaya devam eder. Kulak rekonstrüksiyonu oluştuğunda etkileyen iki faktör şunlardır:
 • Kulağın yapısını yapmak için yeterince göğüs kıkırdağı kullanabilirliği:  Beş veya altı yaşına kadar bir çocuğun göğüs kafesi, bir kulak çevresi için yeterli donör sağlayabilecek kadar büyük değildir.
 • Anormal/kulaksız olmanın psikolojik etkisi: yeniden yapılandırma yaşıtlarının alayını engellemek/minimize etmek amacıyla okul yaşı civarında yapılır.
Rekonstrüksiyon on yaş sonrasına kadar ertelendiği zaman iyi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tedavi Seçenekleri

Dış kulak sentetik (yapay) malzemelerle veya göğüs kıkırdağından yeniden yapılandırılabilir.  Her iki seçeneğinde avantajı ve dezavantajı vardır:

Sentetik malzemeler

Avantajlar:
 • Ürün göğüs kafesinden değil hiç yara izi yok
 • Ürün göğüs kafesinden değil acı yok
 • Mükemmel estetik görünüm
 • Tek bir işlemle yapılabilir
Dezavantajlar:
 • Minör travmaya duyarlı
 • Enfeksiyona yatkın
 • Kendiliğinden reddetme/püskürterek çıkarma
Kıkırdak nakli

Avantajlar:
 • En uzun süreli seçenek
 • Kişinin kendi materyalleri kullanılır
Dezavantajlar:
 • Birden fazla ameliyat gerekli
 • Göğüs kafesinden alınmasında ağrı
 • Göğüste yara izi
Sentetik bir iskele veya travma nedeniyle kıkırdak bir iskele, yanık, radyasyon vb kaplayacak kadar deri olmadığı durumlarda protez bir kulak kullanılabilir. Protez kulağın avantajları ve eksiklikleri de vardır. Bir protez kulağın gerçek bir kulak gibi görünebilmesi cihazın kalitesine, yapımcının becerisine ve mevcut teknolojiye bağlıdır. Ayrıca protez kulak çok pahalı olabilir. Cihazın sahibi tarafından verilen desteğin ne kadar süreceğine bağlıdır.

Mikroti vakalarının yarısında duymayı iyileştirmek veya geri yüklemek için yeniden yapılandırılabilir yeterli orta kulak yoktur.

Tedavinin potansiyel komplikasyonları:

Kulak yeniden inşa edilirken herhangi bir cerrahi işlem olduğunda potansiyel komplikasyonlar vardır. Enfeksiyon ya sentetik ya da kıkırdak iskeletle ilgili potansiyel komplikasyondur. Aksi takdirde kan toplanması olarak bilinen hematom hem de kıkırdak iskeleti bozabilir. Kulak bölgesinde deri kaybı da bir olasılıktır. Ayrıca kaburga kıkırdağı kullanılan durumlarda akciğer problemleri, göğüs duvarı şekil bozuklukları ve çirkin yara izi oluşabilir. İskeletle ilgili komplikasyonlar tekrar yapılandırmaya ihtiyaç duymayla sonuçlanabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

6 bucuk ay once dogum yaptim iliski sirasinda pembe bi akinti geliyo... devamı