Egzersizle Beyne Oksijen Akışını Artırmak

Egzersizle Beyne Oksijen Akışını Artırmak

Beynin işlemesi için oksijene ihtiyaç vardır ve oksijen beyninize kan ile ulaşır. Düzenli egzersiz beynin düşünceyle ilgili kısmına oksijen açısından zengin kanı taşıyan küçük kan damarlarına akışı artırabilir. Yürümek kan dolaşımını iyileştirir ve beyne daha fazla glikoz gider. Yürümek, yoğun egzersizden daha etkili bir şekilde beyne oksijen akışını iyileştirebilir. Çünkü yoğun egzersizde kaslar daha fazla oksijen ve glikoza ihtiyaç duyar ve beyne daha az kalır. Ancak genel olarak fiziksel aktivite beyne kan akışını iyileştirir.

1. Adım: Günlük olarak yürüyüş yapacağınız bir zaman belirleyin. Çok kişi daha fazla egzersiz yapmak ister ama bunu uygulamaya koyamaz. Egzersiz planınızı bir takvimde veya ajandada belirlemek alışkanlığa dönüştürmenizi kolaylaştırır.

2. Adım: Beyne ve kaslara kan akışını artırmak için yürümeden önce yerinizde yürüyerek veya yavaş yürüyerek ısının. Isınmak vücudu egzersize hazırlar ve yaralanma ihtimalini düşürür.

3. Adım: Ortalama bir hızda yürüyün. Uzun süre hareketsiz kaldıysanız ağır ağır yürüyerek başlayın. Nefes nefese kalırsanız yavaşlayın. Konuşurken nefes nefese kalmayacağınız bir hızda yürürseniz vücut oksijeni en etkili şekilde dağıtabilir. Formdaysanız tempolu yürüyebilirsiniz.

4. Adım: Vücuda kan ve oksijen dağılımının verimliliğini artırmak için yürüyüşlerinizin süresini uzatın. Ortalama hızda veya tempolu bir yürüyüş kardiyovasküler verimliliği, akciğer kapasitesini ve dolaşımı artırır. Yürüyüş sırasında vücuda pompalanan bol oksijenli kan beyne olan akışı da artıracaktır. Ne kadar egzersiz yaparsanız vücut beyne oksijen göndermede o kadar iyileşir.

5. Adım: Nefes alışınızı derinleştirecek yoga, tai chi gibi egzersizler yapın. Düzenli olarak bunları çalışmak esnekliğinizi, dengenizi ve oksijen alımınızı geliştirir. Bunları güne başlarken yapmak uyanmanızı sağlar ve konsantrasyonu artırır. Yatmadan önce yapmak ise rahatlama ve huzurlu uyku sağlar.

  • beyin sağlığı
  • egzersiz
  • kan dolaşımı
  • oksijen
  • yürümek