Bir koşu bandı üzerinde basit bir yürüyüş bile ruh halinizi hemen düzeltebiilir.

Egzersiz depresyonda olanlar için bir acil durum desteği sağlayabilir.

Daha önceki çalışmalarda, egzersiz programlarının depresif belirtileri iyileştirmesi için haftalar gerekeceği belirtilmesine rağmen, yeni bir çalışma tek bir egzersizin bile ciddi depresif ruh halini iyileştirmek için anlık faydalar sağlayabildiğini düşündürüyor.

Araştırmacılar depresyona giren birçok kişinin, günlük hayatını sürdürebilmek için, kendini alkol, kafein ya da tütünle tedaviye aldığını söylüyor. “Düşük ya da orta yoğunlukta egzersiz depresyonla başa çıkmak için, sağlığa olumsuz etkileri olmayan alternatif bir yoldur.”

Egzersiz Depresyon Tedavisine Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar depresyon ve egzersiz üzerine yürütülen çoğu araştırmanın, depresyonun temelinde yatan bozukluğu tedavi etmek için egzersize odaklandığını söylüyor. Bu çalışmadaysa egzersizin, insanların ruh halini düzelterek daha hızlı, kısa vadeli faydalar sağlayıp sağlamadığına bakıldı.

Çalışmada, araştırmacılar 40 yetişkinde, koşu bandı üzerinde 30 dakikalık bir yürüyüşle sessiz bir şekilde 30 dakika dinlenmenin etkilerini karşılaştırdı. Katılımcıların hiçbiri antidepresan almıyordu veya düzenli egzersiz yapmıyordu.

Sonuçlar her iki grupta da gerginlik, öfke, depresyon ve yorgunluk gibi hislerin azaldığını gösterdi. Ama sadece egzersiz grubu iyi hissettiğini geliştirilen skor sisteminde “enerji” ve “sağlık” göstergeleriyle belirtti.

Araştırmacılar sessizce dinlenen grupta bulunan faydaları, sadece evden çıkmak ve çalışmaya hazırlık sırasında insanlarla ilişki kurmaya bağlıyor, ama egzersiz grubunun daha büyük bir refah ve canlılık hissi yaşadığını söylüyor.

Bir sonraki adım egzersizin neden bu yararları sağladığına bakmak, böylece daha güçlü etkiler kazandırabilecek bir egzersiz yapılandırılabilir.

Fakat araştırmacılar bu çalışmanın koşu bandı üzerinde tek bir seansı gösterdiği ve depresyonu tedavi etmek yerine belirtileri geçici olarak hafiflemiş olabileceği konusunda uyarıyor.

 

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı