Başka bir çalışmaya göre E vitamini erkekler için aynı yararı sağlamayabilir. Bu iki çalışma da New Orleans’ta Amerikan Göğüs Vakfı’nda yapılan uluslararası bir konferansta sunulmuştur. 

Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacıların söylediğine göre, E vitamini desteği alan kadınlardaki risk azalışı, sigara içen ve içmeyenlerde eşittir (KOAH için birincil etmen sigaradır). 

Kadınlar her gün 600 UI E vitamini aldılar ve riskte %10 azalma tespit edildi. Araştırmacılar bu etkinin sadece kadınlara özgü olduğunu söylüyorlar. 

Bir antioksidan olan E vitaminine bir akciğer hastalığı önleyici gözüyle bakılıyor, çünkü serbest radikallere karşı koruma sağladığı düşünülüyor. Serbest radikaller hücrelere hasar veren ve akciğer hastalığı gelişimine neden olduğu öngörülen moleküllerdir. Fakat daha önceki bir araştırma, akciğerlerin akıbetine antioksidanların etkisinin çok az olduğunu ya da hiç olmadığını söylemektedir. Başka bir araştırmaya göre ise artan E vitamini akciğer kanseri riskini ve diğer hastalık etkilerini hafifçe artırır.

E Vitamini ve Kadınlarda KOAH Riski

Araştırmacılar önceden Women's Health Study dergisi için toplanmış olan verileri analiz ettiler. 45 yaş ve üzeri 40.000 kadında aspirin ve E vitaminin, kalp damar hastalıkları ve kanser üzerinde nasıl etkileri olduğu konusuna odaklanan uzun süreli çalımalar 2004’te sona erdi. 

Bu çalışma sırasında kadınlar rastgele her gün 600 IU E vitamini, 100 miligram aspirin ve plasebo verilen üç ayrı gruba ayrıldı. Çalışmanın başında hiç bir hadında KOAH yoktu. 

10 yıllık takip süresi boyunca E vitamini grubunda 760, plasebo grubunda 846 yeni KOAH vakası rapor edildi. Bu, E vitamini desteği alan grupta riskin %10 azalması anlamına geliyor.

Sigara içme durumları, multivitamin kullanımı gibi diğer birkaç etmen göz önüne alındığında da sonuç değişmedi. 

E vitamini KOAH riskini hem sigara içenlerde hem de içmeyenlerde azaltıyor fakat araştırmacılar sigara içenlerde bu riskin hiç içmeyenlere göre dört kattan daha fazla olduğunu belirlediler. 

Araştırmacılar ayrıca E vitamininin yeni astım vakaları üzerindeki etkisini de incelediler fakat bir bağlantı bulamadılar ya da çok küçük etkileri olduğunu gördüler.

E vitamini ve Erkeklerde KOAH Riski 

Araştırmacılara göre erkeklerde E vitamininin aynı korumayı sağlamadığı görünüyor. 

SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) adı verilen, E vitamini ve selenyumun kanser üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bir çalışmadan elde edilen verileri incelediler. 

Araştırmaya, ortalama yaşları 62,4 (yarısı daha genç, yarısı daha yaşlı) olan 35.000’den fazla erkek katıldı. Bir kısmı günde 200 mikrogram selenyumla birlikte ya da selenyum almadan 400 IU E vitamini aldı ve bunlar plasebo alanlarla karşılaştırıldı. Katılımcılar dört yıl ile yedi yıldan daha fazla bir süre arasında değişen aralıklarda izlendi. 

Sonuç olarak ne selenyum ne de E vitamini, tek başına ya da ikisi birlikte plasebo ile karşılaştırıldığında KOAH riskinde bir değişikliğe neden olmadı.

E vitamini ve Cinsiyet Farkı 

E vitamininin neden kadınlarda KOAH riskini azalttığı halde erkeklerde azaltmadığı tam olarak bilinmiyor. 

Ancak, akciğer hücrelerinin E vitaminini HDL’den (iyi kolesterol) aldığına inanılmaktadır ve araştırmacılar kadınlarda HDL miktarının daha fazla olmasının bu durumla bir bağlantısı olabileceğini öngörüyor.

E Vitamini ve KOAH: İkinci Görüş 

Kadınlarda KOAH riskindeki %10 azalmayı, iki çalışmada da yer almayan Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki bilim adamları "çok küçük” olarak niteliyorlar. 

Yine de bu azalmanın araştırmayı sürdürmek için yeterli olduğunu söylüyorlar. 

Kendi yaptıkları bir araştırmada, artan E vitamini kullanımının akciğer kanseri riskinde küçük bir artışa neden olabileceğini buldular. "E vitamini bir akciğer kanseri riski oluşturabilir ve kesinlikle akciğer kanserinden korumadığı gibi bir faydasını da görmedik ” diyorlar. 

Kadınlarda E vitamini ile ilgili yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, E vitaminin kadınlarda KOAH riskini destekleyici olarak almaya değecek kadar azalttığına ikna olmadıklarını söylüyorlar.

E Vitamini: Ne Kadarı Yeterlidir? 

14 yaş ve üstündekiler için günde 1.500 IU, güvenli en yüksek miktar olarak kabul edilir.

E vitamini kaynakları kuru yemişler, tohumlar, sebze yağları ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Bir antioksidan olmanın yanında E vitamini, bağışıklık sisteminin işleyişinde, hücreler arası sinyal iletiminde ve vücutta diğer bazı süreçlerde rol alır. 

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Merhaba hocam bende doğuştan daha doğrusu bebeklikten beri denge bozukluğu var.Yani ellerde ve ayaklarda denge sorunu var,bu yüzden çalışmışlığımda yo... devamı