Dövmenin Riskleri Nelerdir?

Dövmenin Riskleri Nelerdir?

Eğer dövme yaptırmaya karar verirseniz her şeyin planlandığı gibi gitmesi şans meselesidir. Ancak eğer dezenfeksiyon ve sterilizasyon adımları takip edilmezse, ters gidebilecek olan bazı durumlardan haberdar olmanız gerekmektedir. Eğer bir dövme stüdyosuna gitmezseniz veya dövme stüdyosu, sterilize ekipman kullanma veya mürekkebi diğer müşterilerle ortak bir şekilde kullanmama gibi tedbirler almıyorsa, kendinizi hepatit, bakteriyel cilt enfeksiyonları veya cilt iltihaplanması (ciddi bir cilt tahrişi) gibi ciddi risklere sokuyorsunuz demektir.

Ayrıca bazı insanların dövme mürekkebine karşı alerjik reaksiyonları vardır. Aynı zamanda gibi bir cilt rahatsızlığı yaşadıysanız, dövmenin bir sonucu olarak bir yanma yaşayabilirsiniz.

Eğer kendi kendinize dövme yapma girişiminde bulunursanız, bir arkadaşınıza veya temiz olmayan bir çevrede yaptırırsanız ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Gerekli tedbirler alınmazsa HIV ve hepatit B ve C gibi virüsler vücudunuza aktarılabilir. Bu nedenle Amerikan Kızıl Haç ve bazı diğer kan bankaları, dövme yaptıran insanlardan, kan bağışında bulunmadan önce 12 ay beklemelerini istemektedir.