Cildinize mürekkeple kalıcı dövme yaptırmaya karar verdiğinizde, bir dövme oluşturmak için hazırlıklara başlamanız gerekir. Bu işlem, bir dövme uzmanı tarafından yapılır. İşlem esnasında müşteri bir sandalyede oturur ve dövme uygulanacak yer, mürekkep uygulaması için hazır hale getirilir. O nedenle dövme yapılacak bölge temizlenir ve bu bölgedeki tüyler alınır. Ardından dövme sanatçısı resmi, dövme yapılacak bölgeye aydinger kağıdı olarak da bilinen bir transfer kağıdıyla uygular. Böylece dövmenin hatları dövme yapılacak alana geçer.     

Ardından dövme sanatçısı kullanmak istediği mürekkep renklerini ve mürekkebi tutacak kapakları hazırlar. Dövmenin uygulanması için gerekli olan iğne uçları da hazırlanır. İyi bir dövme sanatçısı, sağlıklı kurallarına uyduğundan ve tüm dövme alanını temiz tuttuğundan emin olur. İğne, mürekkep kapağı gibi bütün malzemeler sadece bir defa kullanılır; enfeksiyon ve hastalıkların yayılmasını önlemek için steril bir poşette tutulur. 

İğneyi mürekkebi cildin derin katmanlarına işlemek için kullanılan bir aletle dövme yapılır. Bu, ciltte birçok delik yarasının oluştuğu anlamına gelir. Dövme yapılırken hafif kanama oluşabilir. Normal şartlarda kanama az miktardadır. Önemli bir nokta dövme yaptırmadan önce alkolden kaçınılmasıdır. Alkol kanda inceltici etki yaratır ve daha fazla kan kaybına neden olabilir. Usta bir dövme sanatçısı dövme yaptırmadan önce içki içmiş bir kişiye dövme yapmayacaktır.

Tasarımınızın boyutuna ve dövme sanatçısının bu tasarım üzerinde en kadar çalışmak istediğine bağlı olarak dövmenin ne kadar zamanda geçeceği belirlenebilir. Eğer dövme küçükse sadece bir seansta ve yaklaşık 30 dakika veya bir saat içerisinde bitirilebilir. Orta boyutlu veya büyük dövmeler bir seansta bitirilebilir. Bununla birlikte bazen bu dövmeler ayrı günlerde birkaç seansta yapılabilir. Oldukça karmaşık ve büyük dövmeler hemen hemen her zaman birkaç seansta yapılır.

Op. Dr. Gökhan ÇELİK

Yenidoğan bebeğim için ilk kontrol yaptırmak istiyorum randevu alamıyorum zeynep kamil hastanesinden... devamı