Kolon kanseri A.B.D.’de en çok teşhis edilen 3. kanser türüdür. Geçtiğimiz son 20 yıl içinde kolon kanserinden ölüm oranları önemli derecede düşmüştür ancak hala daha A.B.D.’de yılda 50.000 kişi bu sebeple hayatını kaybetmektedir. Gelişmiş görüntüleme prosedürleri sayesinde hastalık artık daha erken teşhis edilebilse de bazı vakalarda ilerleyene kadar gözden kaçar. Dördüncü evre kolon kanseri, bu hastalığın en ilerlemiş aşamasıdır ve metastatik kolon kanseri olarak da adlandırılır.

Dördüncü evre kolon kanserinde hastalık kolonun katmanlarına ve uzaktaki organlara da yayılmıştır. Kolon kanseri genellikle iyi huylu tümörler olan polipler şeklinde başlar. Bu polipler kolonun en iç tabakasında bulunurlar. Bazı poliple prekanseröz değildirler ancak tedavi edilmezlerse adenomatoz polipler kanseröz hale gelebilir. Kolorektal poliplerin aile geçmişinde bulunması önemli bir risk faktörüdür. Hayat tarzıyla ilgili risk faktörleri ise çok yağlı, az lifli bir beslenme, aşırı alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam, 50 yaş ve üzerinde olma, sigara kullanımıdır.

Kolon kanserleri genellikle yavaş ilerlediklerinden bazı vakalarda dördüncü evreye varana kadar belirtiler görülmeyebilir. Sık görülen belirtiler arasında kabızlık, ishal gibi bağırsak hareketlerinde sık değişimler, ince veya kıvrılan dışkılar olabilir. Dışkılar koyu renkli veya kanlı olabilirler. Bazı vakalarda büyüyen kanser, gözle görülemeyecek kanamalara yol açabilir. Ani kilo kaybı, genel olarak yorgunluk, güçsüzlük ve karın bölgesinde huzursuzluk da uyarı işaretleri olabilirler.

Kolon kanserinin teşhis metotları arasında kandaki tümör belirteçlerinin yükselmesini gözlemleyen testler, kolonoskopi, şüpheli dokuların biyopsisi, MRI, ultrason, CT tarama bulunur. Rutin görüntüleme prosedürleri önemlidir çünkü kolon kanseri genellikle hasta belirtileri gösterene kadar teşhis edilmez. Dördüncü evre kolon kanseri hastanın ilk kanser vakası olarak görülebilir veya daha erken evrelerde tedavi edilmiş bir kanserin geri dönüşü şeklinde görülebilir.

Metastatik kolon kanserinin tedavi seçenekleri metastazın bölgesine ve genel olarak hastanın sağlığına bağlı olarak çeşitlenir. Dördüncü evre kolon kanseri genellikle geri dönen bir kanser olarak görüldüğünden, en baştaki tümör önceki tedavide cerrahi yöntemlerle alınmış olabilir. Metastatik büyüme üzerine operasyon uygulanabilir, kanseri küçültmek ve yok etmek için kemoterapi ve radyasyon terapileri, ya da bunların bir kombinasyonu uygulanabilir. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Hocam merhaba, Ben 40 yaşındayım, hiçbir şikayetim olmadan kontrol amaçlı endoskopi ve kolonpskopi yaptırdım. Biraz evhamlı biryimde :) Ailemde değil ... devamı