Nedir

Kısırlıkla uğraşan kadınlar için, tüp bebek hem iyi hem kötü olabilir. Tüp bebek çoğu kadının başarılı hamilelikler geçirmesini sağlarken, tüp bebek için gerekli ilaçlar ve aşıların şiddeti fiziksel, duygusal ve mali olarak yıkıcı olabilir. Bu nedenle "Doğal Tüp Bebek" adı verilen olay kadınlar ve uzmanlar arasında büyük ilgi topluyor.

Tüp Bebek Doğal Döngüsü nedir?

Doğal döngüde tüp bebek ilaçları olmadan sadece kadının adet döngüsüne bağlıdır ve her döngü sonunda bir tane yumurta elde edilir. Geleneksel tüp bebek sağlıklı bir embriyo elde etmek için birden fazla yumurtanın üretilmesini sağlayan ilaçlara ihtiyaç duyar. Yumurta veya yumurtalar elde edildiğinde, hem doğal tüp bebek hem de geleneksel tüp bebek için laboratuvar ortamında döllenme ve embriyo transferi gerçekleştirilir.

Uygun Bir Aday Mısınız

Doğal tüp bebek doğurganlık tedavisine ihtiyaç duyan ama doğurganlık ilaçlarını tolere edemeyen, iyi karşılık veremeyen ve/veya meme ya da yumurtalık kanseri geçirmiş olan kadınlar için önerilir. Ayrıca embriyo redüksiyonuna etik açıdan karşı olan ya da kısırlığa karşı daha doğal, bütünsel bir yaklaşım isteyen kadınlar için de geçerlidir. Üstelik daha az pahalı olması, daha az rahatsız edici işlemlere sahip olması ve daha az çoklu doğumlara yol açmasıyla da avantajlıdır.

Ama herkese uygun olmayabilir. Düzensiz adet döngülerine sahip olan kadınlar bu yöntemi zor veya imkansız bulabilir. Ayrıca, çoğu uzman 35 yaşından daha genç, normal FSH ve diğer hormon seviyelerine sahip olan ve çakışabilecek diğer tıbbi sorunu olmayan kadınları tercih ediyor.

Dezavantajlar

Doğal tüp bebeğin bütün avantajlarının yanı sıra, ayırt edici bir dezavantajı vardır: Yumurtlamanın tam zamanını tahmin etmek zordur. Bazen kadın, yumurtanın o döngüden toplanabilmesinden daha önce yumurtlar. Dolayısıyla yumurta alımı açısından geleneksel tüp bebek kadar güvenilir değildir. Ama yumurta bir kez elde edildiğinde, başarı oranı en az geleneksel tüp bebek kadar yüksektir. Bazı durumlarda, doktorlar doğal tüp bebek döngüsünün modifiye edilmiş bir seçeneğini de kullanırlar; bu durumda kadınlara verilen bir ilaç erken yumurtlamayı engeller ve yumurtalar tamamen geliştiğinde yumurtlamayı hızlandıran enjeksiyonlar yapılır. Daha sonraki 36 saat içinde yumurta elde edilir.

Yine de, kısırlık üzerinde çalışanlar arasında doğal tüp bebek, yumurtanın alınmasının belirsizliği yüzünden hala tartışılır durumdadır. Bazı doğurganlık uzmanları yumurta alımının ve embriyo oluşumunun kesin olmamasından ve kadının başarılı bir yumurta elde edilene kadar birden fazla transferden geçmek zorunda olacağından doğal tüp bebeği önermez. Bu doktorlar, bir defada neden birden fazla denemeyip kadını bir seferde bir yumurta sahip olmak için bu kadar acıya sokalım, diye düşünür. Buna ek olarak, bazı kısırlık tedavi merkezleri doğurganlık istatistikleri üzerine endişelidirler: Doğal tüp bebek kullanılarak, her bir döngüde elde edilen hamilelik oranının azlığı, kadını tedirginliğe itebilir veya o merkezi kullanmamaya karar verebilirler.

Hamile kalmakta zorlanıyorsanız ve tüp bebek düşünüyorsanız, uzmanınıza doğal tüp bebek yapıp yapmayacağını ve bunu için uygun aday olup olmadığınızı sorun. Elbette, hangi tüp bebeği tercih ederseniz edin, en iyi sonuçları almak için sağlıklı olmanız, sabretmeniz ve açık görüşlü olmanız gerekir. Eğer doğal tüp bebeğin size uygun olmadığı ortaya çıkarsa, doktorunuz sizi geleneksel tüp bebeğe yöneltebilir. Şansla birlikte, birkaç döngü içerisinde başarılı bir hamileliğe sahip olursunuz.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Mrh hocam esimde sol taraf varikosel var spermiogramda 6.3 milyon çıktı doktorumuz tüp bebek önerdi tüp bebek merkezi ile de görüştük oradaki doktor ... devamı