Diyabete Bağlı Görme Kaybı

Kalıtımsal veya çevresel etkenler nedeniyle pankreas dokusundan salgılanan insülin hormonu yetersizliği kandaki şeker oranının aşırı derecede yükselmesine neden olur. Diyabet kendisini sık sık idrara çıkma, sürekli susuzluk, kilo kaybı veya kilo alımı, yorgunluk ve çoğunlukla görme kaybı olarak gösterir. Görme kaybı kan şekerindeki dalgalanmalara göre değişir ancak diyabet başlıca şu rahatsızlıklara neden olur;

Bulanık Görme

Daha önce net olarak gördüğünüz cisimler kan şekerinizdeki dalgalanmalarla bulanıklaşmaya başlar. Bunun nedeni yükselen kan şekerinin sinirlere ve kılcal kan damarlarına zarar vermesidir.

Katarakt

Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlanan katarakta diyabet hastalarında daha sık rastlanır. Özellikle orta yaş ve üstü bireylerin yaşadığı katarakt problemi kan şekerinin yüksek olmasıyla ortaya çıkabilir.

Diyabetik Retinopati

Göz duvarının en içteki tabakası olan ve de görme hücrelerinin yer aldığı retinada oluşan hasara diyabetik retinopati adı verilir. Kan şekerinin aşırı derecede yükselmesiyle retinadaki küçük damarlarda tıkanıklıklar ve damar duvarı geçirgenliği artışı meydana gelir. İki evreye ayrılan diyabetik retinopati proliferatif ve nonproliferatif olarak incelenir. Nonproliferatifte kanamalar, sızıntılar göz duvarında ağ tabakanın içerisindedir ancak proliferatif her şey belirgindir.

Göz Tansiyonu

Kan şekeri yükseldiğinde ortaya çıkan göz tansiyonu görme kaybına neden olabilir. Diyabet hastası bir insanın normal bir insana oranla göz tansiyonu olması daha yüksek bir olasalıktır.
İLGİLİ MAKALE

Glokom-Göz Tansiyonu

Op. Dr. Sinan GÖKER

Mrb coats hastalığına bağlı görme kaybında kök hücre tedavisi uygulanabilir mi... devamı