Dermoid Kist

Kist, vücudun bir bölgesinde kapalı bir kese olarak gelişen anormal bir tümördür. Dermoid kist ise, saç, diş, sinirler, kemik ve yağı da içeren kistin özel bir türüdür.

Nedir

Dermoid kist nedir? Kist, vücudun bir bölgesinde kapalı bir kese olarak gelişen anormal bir tümördür. Dermoid kist ise, saç, diş, sinirler, kemik ve yağı da içeren kistin özel bir türüdür. Dermoid kist doğuştan var olabilir ve yüzde, omurilikte veya kafatasında bulunabilir. Dermoid kist aynı zamanda kadınların doğurganlık yaşlarında yumurtalıklarında da bulunabilir. Aynı zamanda iyicil tümör ya da matür teratom olarak da bilinen yumurtalıktaki dermoid kist bu makalenin temel konusudur.

Yumurtalıktaki dermoid kist, doğal olarak totipotansiyel olan yumurtalıktaki bir birincil mikrop hücresinden gelişmektedir; yani herhangi bir türde matür dokuya dönüşme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle doku türlerinin bir kombinasyonu, dişleri, kemiği, kıkırdağı, sinirleri, yağlı maddeleri, yağı ve saçı da içeren bu anormal tümörlerde bulunmaktadır. Dermoid kist tek başına olabilir veya yumurtalıkların her ikisinde de bulunabilir. Boyutları, çok küçükten (1 cm kadar) karnı dolduracak kadar büyük tümörlere farklılık gösterebilir. Yumurtalıkta bulunan çoğu dermoid kist semptomlara neden olmaz; ancak bir dermoid kist büyürse bu durum komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Dermoid kisti olan bazı kadınlarda karın ağrısı, anormal vajinal kanama, idrara çıkmada zorluk yaşama veya sırtta ve kalçalarda hafif ağrı görülebilir. Bazı vakalarda bir dermoid kist baskı yapacak kadar büyüyebilir veya yumurtalığı bükebilir (yumurtalığın kan akışını tehlikeye atan ve acil duruma yol açan over torsiyon). Bu vakalar anormal ağrı veya kanamayla sonuçlanabilir. Büyüyen bir dermoid kist aynı zamanda leğen kemiği bölgesinde ağrıya neden olabilir ve idrar torbasında baskı, idrara çıkmada zorluk yaratabilir. Dermoid kistin küçük bir oranı kansere kadar ilerleyebilir.

Bir dermoid kistin tedavisi ameliyatla almadır. Bir dermoid kist ender vakalarda acil durumdur; ancak over torsiyonun bükülmesine yol açarak kan akışını engelleyebilir. Şiddetli karın ağrısı veya kontrol edilemeyen kusma gibi ciddi semptomlar için acil tıbbi yardıma başvurun.

Semptomları

Dermoid kistin semptomları nelerdir? Bir dermoid kistin hiçbir semptomu olmayabilir. Diğer vakalarda semptomlar oluşur; ancak bireyler arasında yoğunluk açısından farklılıklar gösterir.

Dermoid kistin yaygın görülen semptomları

Dermoid kistin olası semptomları arasında aşağıdakiler yer alabilir:

• Şiddetli olabilen karın, leğen kemiği veya alt sırt ağrısı

• Disüri (idrara çıkmada zorluk) ve idrar retansiyonu

• Normalden kötü olan adet sancısı

• Kusmanın da olduğu ya da olmadığı mide bulantısı

• Cinsel ilişki sırasında ağrı • İstem dışı kilo alma

• Anormal vajinal kanama Ciddi bir durumu gösterebilen semptomlar Bazı vakalarda bir dermoid kist, bir acil servis ortamında hemen değerlendirilmesi gereken ciddi bir durum olabilir.

Aşağıdakileri de içeren ciddi semptomları yaşarsanız veya sizinle birlikte olan biri yaşarsa hemen acil yardımı çağırın:

• Karında şiddetli, ani ağrı

• Kontrol edilemeyen kusma

Nedeni

Dermoid kiste neden olan nedir?

Yumurtalıklardaki bir dermoid kist, tüm vücut dokusu türlerini oluşturma kabiliyetini bulunduran bir totipotansiyel hücreden gelişir.

Risk Faktörleri

Bir dermoid kiste ilişkin risk faktörleri nelerdir?

Yumurtalıklardaki dermoid kist, doğurgan yaştaki kadınlarda gelişir. Belirli risk faktörleri bulunmamaktadır.

Tedavisi

Dermoid kist nasıl tedavi edilir?

Dermoid kistin tedavisi, sağlık bakım uzmanınızdan tıbbi yardım istemenizle başlar. Dermoid kistinizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz tanısal teste girmenizi ister. Dermoid kisti olan bazı kadınlarda hiçbir semptom görülmeyebilir. Ancak semptomlar oluştuğunda kistin büyüklüğünü ve yerini belirlemek için bir abdominal ultrasona girebilirsiniz. Ameliyatla alma, dermoid kist için bir tedavi seçeneğidir. Yumurtalık dermoid kistlerinin az bir miktarı kansere dönüşür; böyle durumlarda ameliyatla alma gerçekleştirilir.

Komplikasyonları

Dermoid kistin potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Sağlık bakım uzmanınızla birlikte hazırladığınız tedavi planını takip ederek ciddi komplikasyonlar riskini minimuma indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Dermoid kistin komplikasyonları arasında aşağıdakiler yer alabilir:

• Kansere dönüşme

• Over torsiyon (bükülme) ve kan akışını engelleme.