Oturarak çok fazla zaman geçiren erkeklerde kolon poliplerinin oluşma ve tekrarlama riski artıyor. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre uzun süreli hareketsizlik kanseröz olmayan kolon polipleri ve kolorektal kansere yol açabilecek tümörler için için bir risk faktörü.

Bu polipler kolorektal kanser muayenesi sırasında teşhis edildikten sonra alınabiliyorlar. Ancak poliplerin tekrarlama riski daha az aktif olan erkeklerde daha yüksek görülüyor. Aynı artış kadınlarda gözlenmiyor. Araştırmacılar 1,700 erkek ve kadının hareketlilik seviyesini inceledi ve sonuçlara göre erkekler oturmaya ne kadar düşkünse risk o kadar artıyor. Günde 11 saat veya daha fazlasını oturarak yapılan işlere ayıran erkeklerde polip geliştirme riski, günde 7 saatten azını geçiren kişilere oranla %45 daha yüksek görüldü.

Sürekli oturma alışkanlığı sağlığın kötüleşmesi için önemli bir unsur. Kişiler önerilen günlük fiziksel aktivite seviyelerini karşılasalar bile oturarak çok uzun vakit geçirmek daha erken ölüme kadar varan sağlık sorunlarıyla ilişkili görülüyor.

Çalışma hareketsiz kalmak ile kolon poliplerinin riskinin artması arasındaki ilişkiyi gösterse de doğrudan bir sebep sonuç ilişkisi sunmuyor. Daha aktif olmakla kolorektal kansere yakalanmamak arasında önleyici bir bağlantı kurulmuş değil.

Araştırmacılar, en çok oturan erkeklerde artan kolon polipi riski göz önüne alınınca sağlıkla ilgili yapılan standart önerilerin arasına bununla ilgili bir madde de eklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Hocam merhaba, Ben 40 yaşındayım, hiçbir şikayetim olmadan kontrol amaçlı endoskopi ve kolonpskopi yaptırdım. Biraz evhamlı biryimde :) Ailemde değil ... devamı