Tırnak yiyen çocuklara baskı yapmamak çok önemlidir. Baskı yapıldığı koşullarda o davranış aynı şekilde ya da şiddetlenerek devam edecektir. Baskı yapmak yerine çocuğun bu davranışı hakkında bilgilendirilmesi, tırnak yemediği zamanlarda takdir edilmesi ve buna dikkat çekilmesi önemlidir. Ayrıca her konuda olduğu gibi tırnak yeme sorununda da, çocuğun yapmasının istenmediği davranışların büyükler tarafından yapılmaması, bir model oluşturulmaması gerekir.

Tırnak yeme alışkanlığının çocukta başlamaması için, çocuğun sorunlarıyla yakından ilgilenilmelidir. Çocuk bulunduğu ortamdan hoşnut mu, mutlu mu, arkadaşlarıyla ilişkileri nasıl, öğretmeniyle ilişkileri ve öğretmeni hakkındaki düşünceleri ne yönde bunlar bilinmelidir. Çocukla ilgilenmek, onunla vakit geçirmek, sorunlarına uzak kalmamak, sadece tırnak yeme sorununda değil, her meselede zamanında fark etmeyi beraberinde getirecektir. Böylece sorunun büyümeden zamanında çözülmesi mümkün hale gelebilecektir. Tırnak, insan vücudunun bir parçasıdır, ama ayrılması gereken bir parçasıdır.

Küçük yaşlardaki çocuklarda vücudun bir parçasının ayrılması korku yaratabilir. Çoğu çocuk tırnağının kesilmesinden korkar.
Ebeveynlerin çocuk yemesin diye tırnakları derin kesmeleri, tırnak yemenin dışında çocuklarda daha büyük kaygılara ve dolayısıyla sorunlara da neden olabilecektir. Acı oje sorunu kısmen çözmekle birlikte, sorunu tümüyle ortadan kaldırmaz ve tekrarlamalara yol açabilir. Bu nedenle acı oje çözümün bir parçası olabilir ama çözümün kendisi değildir.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

merhaba iyi günler.sorum 30 yaşındayım.sertleşme sorunu yaşıyorum bunun bir ilaç dedavisi varmı.birde erken boşalmayı önleyen ilaç varmı.ilişki dışınd... devamı