Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, fast food tarzı beslenen çocukların beslenmediklerini, sadece yemek yediklerini belirterek, ''Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz 12-13 yaşlarından itibaren başlayabiliyor'' dedi.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneğinin düzenlediği 22. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi, Antalya'nın Serik ilçesinin Belek beldesindeki bir otelde başladı.

Kongre çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, kemik erimesinin (osteoporoz) yavaş gelişen bir hastalık olduğunu, genetik yatkınlık ve beslenmenin kemik erimesi üzerinde direkt etkisi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Doral, kemik erimesinin çocuk yaşta oluşmaya başlayan ancak yaşlılık döneminde fark edilen bir hastalık olduğunu belirterek, çocukluk çağındaki fast food beslenmenin de osteoporoz riskini artırdığını kaydetti.

''Çocukluk döneminde yeterli kalsiyumun tüketilmesi kemik yoğunluğuna yapılacak en iyi yatırımdır'' diyen Doral, şöyle konuştu:

''Fast food ayakta yenen, sindirimi çabuk, emilimi az olan, öğün dışı yenilen bir yemektir. Fast food yiyen çocuk beslenmiyor, sadece yemek yiyor. Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz çocukluk yaşlarından itibaren başlayabiliyor. Çocuğun beslenmesi için besin oranları ayarlanmış maddeler verilmeli. Süt ağırlıklı beslenme önemli.''

Deprem bölgesinde organ kaybı endişesi

Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, depremin yaşandığı Van'a gittiğini, yaralı depremzedelerin büyük bölümünde ezilmelerin birinci, sıkışmaların ikinci sırada olduğunu kaydetti.

Ezilme ve sıkışmaların sadece uzuvları etkilemediğine dikkati çeken Doral, ''Böbrek fonksiyonlarında, karaciğer fonksiyonlarında problem oluyor. Deprem bölgesinde ileriki dönemde organ kayıpları karşımıza çıkacak, doku kayıpları karşımıza çıkacak. İleri dönemde kalıcı sakatlıklar meydana gelecek'' diye konuştu.

Uzm. Dr. İbrahim Halil URAL

kemik erimesi ilacı agızkurulugu yaptı cokkotu neyapayım... devamı