Osteopeni ve osteoporoz (kemik erimesi) kemik yoğunluğunun azaldığı hastalıklardır. Osteopeni daha az şiddetli bir problemdir ve Amerika’da 50 yaşın üstündeki nüfusun yarısını etkilemektedir. Osteoporoz yani kemik erimesi ise Latince adıyla gözenekli kemikler anlamına gelir ve çok zayıf, kırılgan kemiklerin oluşmasına yol açar. Ailenin sağlık geçmişi ve genetik sebepler düşük kemik yoğunluğuyla ilgili hastalıkların görülme riskini etkiler. Ancak beslenmenin ve yaşam tarzının da rolü vardır. Örneğin kafeinin kemik erimesi ve kötü kemik sağlığıyla ilişkili olduğu görülmüştür.

Kafein vücutta kalsiyum emilimini azaltır. Yüksek kafein tüketimi, hayat boyunca düşük kemik yoğunluğu riskini artıran bir unsurdur. Dolayısıyla kafein tüketimini makul ölçülerde tutmak önerilmektedir. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek kemik yoğunluğunu kötü olarak etkileyebilir. Kafein içeren gazlı içeceklerde fosforik asit veya fosfat da bulunabilmektedir. Bu madde de kemik erimesiyle ilişkili görülmüştür. Kafeinin bir uyarıcı ve diüretik (idrar söktürücü) olması, kalsiyumun bağırsaklar tarafından emilemeden, bir an önce idrar yoluyla vücuttan atılmasına sebep olmaktadır.

Kafein kemik erimesiyle ilişkili görülse de hastalığın gelişmesinde daha büyük risk faktörleri mevcuttur. Bazı bireylerde kemik yoğunluğu hastalıklarının yüksek risk oranları yaşam tarzı veya genetik faktörlerle alakalıdır. Beyaz ve Asyalı kadınlar, özellikle küçük yapılı kadınlar, daha yüksek risk taşımaktadır. Düşük kalsiyum tüketimi, düşük kemik yoğunluğu ile ilgili önemli bir risk faktörüdür. Alkol vücudun kalsiyum emilimine müdahale edebilir ve çok alkol tüketen bireyler daha yüksek kemik erimesi riski taşırlar. Azalan kemik yoğunluğu ayrıca kortikosteroid ilaçların ve bazı diğer ilaçların kullanımının yan etkisi olarak görülebilir. Eğer bu risk faktörlerden birkaçını taşıyorsanız doktorunuzla görüşüp kemik yoğunluğu testi yaptırmanız önerilir. 

Günlük beslenmeyle alınan kalsiyum kemik yoğunluğunu korumak için önemlidir. Her gün kalsiyum içeriği zengin, süt, peynir, yoğurt gibi gıdalardan 3-4 porsiyon tüketmeniz tavsiye edilir. Kafeinin kemik erimesiyle ilgili etkisi süt içerek dengelenebilir çünkü süt, kafeinin kalsiyum metabolizması üzerindeki etkilerini yok etmektedir. Menopoz sonrası dönemde olan ve kahve içen kadınlardan, hayatının çoğu boyunca günde 1 veya 2 bardak süt içenlerde kemik yoğunluğunda azalma görülmemiştir. 

Uzm. Dr. İbrahim Halil URAL

kemik erimesi ilacı agızkurulugu yaptı cokkotu neyapayım... devamı