Ateşi yükselen her çocuk havale geçirir diye bir kural yoktur. Hem ülkemizde hem Batıda yapılan çalışmalar, 6 ayla 6 yaş arasındaki çocukların ortalama yüzde 5’inin ateşli havale geçirme riski olduğunu göstermiştir. Bunun, çocuğun ateşinin yükseldiği zamanlardan hangisinde gerçekleşeceğinin bilinmesi mümkün değildir. Ancak genel olarak ateşin hızla yükselmesi ve hızla düşmesinin, havaleyi tetikleyici bir etkisinin olduğu bilinmektedir.

Ateş belli bir düzeye ulaştığında, örneğin 39 derecede kalıyorsa, nöbet yapma ihtimali daha azdır. Eğer çocuğun birinci derece yakınlarında, yani anne, baba ve kardeşlerinde ateşli havale öyküsü varsa, bu çocuğun ateşli havale geçirme riski, ailesinde havale öyküsü bulunmayan çocuklara oranla 2-3 kat artmaktadır. Bunun dikkate alınması gerekir. Çocuk özellikle 18 aylıktan küçükken ateşli havaleler geçirmişse, ailesinde ateşli havale öyküsü varsa ya da geçirdiği ateşli havale uzun süreli ve tek taraflı bir nöbetse, aynı gün, aynı enfeksiyon döneminde birden çok tekrarlamışsa, çocukta ileride yeniden havale geçirme riski çok daha yüksektir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı