Ateşin ölçülebilmesi için çeşitli teknikler vardır. Bunlar aksiller ateş denilen koltuk altı ateş ölçümü, dil altı ateş ölçümü, kulaktan ateş ölçümü ve rektal ateş denilen popodan ateş ölçümüdür. Bu yöntemler kıyaslandığı zaman birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. İlk dönemde çocukta ateşi değerlendirmek, rektal ateşle daha kolay olmaktadır. Yani popodan ölçülen ateş daha önemlidir. Ancak bu yöntemin derecenin kırılması, yerleştirmenin tam becerilememesi gibi riskleri vardır. Bu nedenle bundan kaçınılıyorsa, koltuk altı ateş ölçümü yapılabilir. Ama ateş ölçüldüğü bölgeye göre farklılıklar gösterdiği için, değerlendirmenin de ona göre yapılması gerekir.

Popodan ölçülen ateş, 38.3 dereceye kadar normal bir değerdir. Koltuk altındaki ateş 37.3 dereceye kadar normal sayılır. Yani iki ölçüm arasında 1 derece fark vardır. Dil altı ateş ise 37.8 ila 38 dereceye kadar normaldir. Kulaktan ölçülen ateş de 37.8 dereceye kadar normaldir. Hata payı en az olan ve en doğru sonucu veren derece cıvalı termometredir. Ölçüm bölgesi olarak da popodan ya da koltuk altından ölçülen ateş en doğru sonucu vermektedir. En kolay olan ise kulaktan ateş ölçerdir. Bunun avantajlarından biri kısa sürede ölçülebilmesidir. Çünkü koltuk altından ölçüldüğü zaman en az 3 dakika tutulmak zorundadır. Popodan ölçmek ise çocuk ve anne için zor olabilir.

Kulaktan ölçerin diğer bir avantajı çocuğun rahatsız olmamasıdır. Ancak kulaktan ölçüm her zaman doğru sonuç veremeyebilmektedir. Çünkü kulak zarındaki kan akımına göre, infrared yöntemiyle ölçtüğü için, eğer kulaktan ölçer kulak zarını tam görmezse ve iyi bir biçimde yerleştirilmemişse, o koşullarda doğru sonuç vermeyebilir. Bütün bunlar doğru yapıldığı koşullarda da eğer çocuğun dış kulak yolunda buşon denilen kir varsa, kulak zarını tam görmeyebilir ve 39 derecelik bir ateşi 38 derece olarak gösterebilir. Ya da çocuğun gerçek ateşi 38 derecedir ama kulaktaki enfeksiyondan dolayı kanlanma çok arttığı için, ateşi 40 derece olarak da gösterebilir.

Sonuç itibariyle klinik olarak altın standart cıvalı termometredir. Ancak annelerin de bu konuda deneyimleri iyi durumda olduğu için, kulak ölçeri ile aldıkları ölçü onları tatmin etmezse, cıvalı termometre ile kontrol ettirmelerinde fayda vardır.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba 3 yasinda kizim var.Ates sonucu cocuk nörolojisine goturdum eeg cektirdik sag lob sola göre daha az calistigini soyledi.Beyin emarı istedi.Dok... devamı