Grip hastalığında en önemli şey, çocuğa iyi bir destek sunmaktır. Yani yeterli düzeyde mineraller, vitaminler, sıvılar, sebze ve meyveler vermek, yatak istirahatlarını sağlamak çok önemlidir. Yanı sıra çocuğun bulunduğu ortamda temiz havanın olması sağlanmalı, evin çok sıcak ya da çok soğuk olmasından kaçınılmalıdır. Bütün bunlara dikkat edildiği ve destekleyici tedavileri sağlandığı koşullarda, çocuklar gripten genellikle rahatlıkla kurtulmaktadırlar. Çocukların ateşlerini düşürmek çok önemlidir. Çünkü ateş sonucu çocuklar havale geçirebilirler. Bu yüzden çocukların ateşi 38,5 dereceyi bulduğunda, herhangi bir ateş düşürücü verilebilir.

Bu koşullarda çocukların sıvı yönünden desteklenmesi de gerekir. Özellikle meyve suları, limonata çok iyi gelebilir. Yanı sıra çocuğun bol sebze tüketmesi sağlanmalıdır. Oda ısısının 22 derece civarında tutulmasında fayda vardır. Odanın oksijen ihtiyacı açısından zaman zaman havalandırılması gerekir. Ya da çocuk doğrudan temiz havaya çıkarılabilir. Bunlara dikkat edildiği zaman, çocukların gribi daha rahat atlatmaları mümkün hale gelecektir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba Aytun Hn; ben 35 yaşındayım.1 yıldır adetlerimde bir düzensizlik yaşadım.dr a gittim fsh tesit yapıldı.sonuç 12.68 çıktı fakat bu test bana ad... devamı