Domates

İçeriğindeki likopen sayesinde cilt dostu gıdalar arasında belki de en önemlisi domatestir. Çünkü etkili bir antioksidan olan likopen cilt hücrelerini birbirine bağlayan bağ dokunun onarılmasına yardımcı olarak cildin kolajen dokusundaki bağları kuvvetlendirir. Besleyici özelliği pişirildikçe artan domates cilt kırışıklıklarını, çeşitli hasarları ve güneş ışınlarının oluşturduğu lekeleri önler. 

Zeytinyağı

Hücre yenileyici vitaminler (E,A,D,K) içeren zeytinyağı doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Cilt üzerinde besleyici ve nemlendirici etkisi olan zeytinyağı aynı zamanda makyaj temizlemek için bile kullanılabilir. Kırışıklık oluşumuna neden olan ciltteki kuruluğu ortadan kaldırır, parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Balık

Balığın en yaygın bilinen özelliği güçlü ve kaliteli protein yapısına ek olarak omega-3 ve fosforik asit açısından zengin olmasıdır. Balık yeme alışkanlığınız yoksa şimdiden bu fikre kendinizi alıştırmaya başlayın zira içeriğindeki yağ asitleri kolajenlere zarar veren serbest radikallerle savaşır. Bu da yüzde oluşan çizgilen zamanla yok olmasını sağlar. Uzmanlar uskumru, somon, ton balığı, alabalık gibi çeşitlerle haftada iki veya 3 kez balık yemenin yeterli olacağını söylemektedirler.

Ispanak

İçeriğindeki demir ve C vitamine ek olarak uskumru, sardalye balığı ve nohutla tüketildiğinde Koenzim Q10 kaynağıdır. Bilindiği üzere Koenzim Q10 enerji üretiminde enzimlerle birlikte çalışarak hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayarak kasları kuvvetlendirir.

Havuç

Havuç da cilt dostu besinler listesinde yer almaktadır. İçeriğinde başta A vitaminine dönüşen betakaroten ile B,C,D,E vitaminleri de bulunmaktadır. Cilde tazelik ve canlılık kazandırır. 

Maydanoz

Alyuvar üretimine destek olan maydanoz solgun bir cilde sahip olanlar için birebir. Vitaminler açısından zengin maydanozda öne çıkan C vitamini ile kolajen dokunun bağlarının kuvvetlenmesini sağlayarak cildi sıkılaştırır.

Sarımsak

İçeriğindeki A,B,C grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller serbest radikallerin cilde zarar vermesini önler.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı