Çene Ucu Ameliyatı

Çene Ucu Ameliyatı

Çene Ucunu Yeniden Biçimlendirmek ve Yüz Hatlarının Uyumlu Olmasını Sağlamak İçin Cerrahi Bir İşlem!

Yüzün görünümünün güzel olması için yüz hatlarının uyumlu olması gerekir.

Eğer yüz hatlarından herhangi biri, özellikle burun ve çene ucu, orantısızsa yüzünüz tuhaf görünür.

Dolayısıyla yüz hatlarının uyumlu olması, bir ölçüde, çene ucunun, burna göre büyüklüğüne ve biçimine bağlıdır.

Çene ucu ameliyatı, daha uyumlu bir yüz görünümü sağlar. Bu yüzden görünüşünüz konusunda kendinizi daha iyi hissedersiniz. En yaygın çene ucu ameliyatları, çene ucunu küçültme ve büyütme ameliyatlarıdır.

Bu ameliyat, hastanede yatmayı gerektirmeyen bir işlemdir, genellikle cerrahi bir merkezde ya da hastanede gerçekleştirilir. Ameliyat, genellikle bir ya da birkaç saat sürer. Daha uzun süren daha karmaşık vakalar için kısa bir süre hastanede kalmak gerekir.

Diğer yandan, ameliyat planına göre, hastaya anestezi (lokal ya da genel) uygulanır. Genelde, çene ucu ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi, sadece karmaşık vakalar için tercih edilir.

Lokal anestezi uygulandığında, ameliyat edilecek bölgenin çevresi uyuşur ve ameliyat sırasında hiçbir acı hissetmeden uyanık olursunuz. Diğer yandan, genel anestezide, ameliyat boyunca uyku halinde olursunuz.

Aynı zamanda mentoplasti olarak da bilinen çene ucu küçültme ameliyatında, çene ucu yeniden biçimlendirilir. Bu ameliyat genellikle bir cerrah tarafından yapılır.

Cerrah, ağız içinde (alt dudağın aşağısında) ya da göze çarpmayan bir yerde (genelde çene ucunun altında) bir kesi yapar.

Daha sonra, daha doğal bir görünüm elde etmek için elektrikli özel bir alet kullanarak kemiği küçültür ve yeniden biçimlendirir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, cerrah kesiyi ufak dikişlerle kapatıp çene ucu bölgesini bandajlar.

Çene ucu ameliyatının diğer türüyse çene ucu büyütmedir. Bu aynı zamanda genioplasti olarak da bilinir. Çene ucu büyütme ameliyatında genellikle, geride kalan çene ucuna bir implant yerleştirilir ya da çene ucundaki kemik cerrahi yöntemle ileri doğru alınır.

Çene ucu ameliyatı için yapılacak kesi, kişisel tercihinize bağlıdır. Silastik bir çene ucu implantını ya da kendi kemiğinizin ileri alınmasını tercih edebilirsiniz.

Eğer çene ucuna implant yerleştirilecekse kesi, iki yerde yapılabilir: ağız içinde (alt dudağın aşağısında) ya da göze çarpmayan bir yerde (genelde çene ucunun altında).

Çene ucu implantı çeşitli boyutlarda ve şekillerdedir. Cerrah, en iyi görünümü elde etmek için, uygun boyutlu bir implantı alt çene kemiğinin üzerinde hazırlanan bir cebe yerleştirir. Daha sonra implant dikkatle yerine yerleştirilir ve yapılan kesi, ufak dikişlerle kapatılır.

Diğer yandan, çene ucunun ileri alınacağı durumlarda, kesi ağız içinden yapılır ve çene ucu kemiği kesilir.

Cerrah, kemik ucunu ileri doğru alır ve sabitler. Son olarak, kesi dikişlerle kapatılır. Ameliyattan sonra, arzu ettiğiniz çene ucuna kavuşabilirsiniz.