CA 125 Testi

Bazı durumlarda, belli kanser hücresi türleri kan dolaşımına CA 125 bırakır. Bu nedenle, CA 125 testi yumurtalık, endometriyal ve dölyatağı borusu kanserlerini gözlemek ve tedavisine rehberlik etmek için kullanılabilir.

Nedir

CA 125 Testi

CA 125 testi, kanınızdaki CA 125 proteininin (kanser antijen 125) miktarını ölçer.  

Bazı durumlarda, belli kanser hücresi türleri kan dolaşımına CA 125 bırakır. Bu nedenle, CA 125 testi yumurtalık, endometriyal ve dölyatağı borusu kanserlerini gözlemek ve tedavisine rehberlik etmek için kullanılabilir. Yüksek yumurtalık kanseri riski taşıdığınız saptanmışsa doktorunuz aynı zamanda CA 125 testi önerebilir.

CA 125 testi bütün kadınlardaki, özellikle de postmenopozal kadınlardaki kanseri taramak için yeterince kesin değildir, çünkü pek çok farklı koşul CA 125 seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Bu koşullar arasında, endometriyozis, pelvik iltihabi hastalığı ve siroz, bunun yanı sıra hamilelik ve normal menstrasyon yer alır.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

CA 125 testini birkaç nedenle yaptırabilirsiniz:

  • Kanserin teşhisine yardımcı olmak için. Doktorunuz eğer yumurtalık, endometrial veya dölyatağı borusu kanseri olduğunuzdan şüpheleniyorsa, CA 125 testini önerebilir. Buna karşın, CA 125 testi bu hastalıkları teşhis edemez. Yalnızca dokudan yapılacak bir biyopsi kanser teşhisini doğrulayabilir. Transvajinal veya pelvik ultrason, bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans taraması (MRI) gibi diğer testler de bu kanserlerin teşhisine yardımcı olabilir.
  • Kanser tedavisini gözlemek için. Eğer size yumurtalık, endometriyal veya dölyatağı borusu kanseri teşhisi konulmuşsa doktorunuz durumunuzu ve tedavinizi gözlemek için düzenli CA 125 testi önerebilir. 
  • Yüksek risk taşıyorsanız yumurtalık kanseri taraması için. Eğer hastalığın aile geçmişine bağlı olarak yumurtalık kanseri konusunda yüksek risk taşıdığınız saptandıysa veya sizde BRCA1 veya BRCA2 mutasyonu mevcutsa doktorunuz hastalığı taramanın bir yolu olarak CA 125 testini önerebilir. Yine de, CA 125 testi bütün kadınlarda kanser taraması yapmak için yeterince kesin değildir, çünkü pek çok farklı koşul CA 125 seviyenizin yükselmesine neden olabilir.

 

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Eğer kanınız yalnızca CA 125 için test edilecekse, testten önce normal şekilde yiyip içebilirsiniz. Aynı zamanda başka testler de uygulanacaksa, testten önce belli bir zaman boyunca perhiz gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatlarda bulunacaktır.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?

CA 125 test için, sağlık bakım ekibinizin bir üyesi kolunuzdaki damarlardan birine bir iğne batırarak kan örneği alacaktır. Kan örneği analiz için laboratuara gönderilir. Olağan aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Sonuçlar

CA 125 testinin sonuçları birim olarak mililitre bazında ölçülür (U/mL). CA 125’in normal oranı 35 U/mL’den azdır.  

Eğer CA 125 seviyeniz normalden yüksekse ve daha önceden kanser teşhisi konulmamışsa, test sonucu yumurtalık, endometrial veya dölyatağı borusu kanseri taşıdığınız anlamına gelebilir. Ancak, CA 125’in kanser için kesin teşhis testi olmadığı da akılda tutulmalıdır. Pelvis veya karın boşluğundaki endometriyozis ya da diğer iltihaplar gibi diğer pek çok durum da CA 125 seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Doktorunuz, CA 125 testi sonuçlarımı diğer testlerle değerlendirmeye ihtiyaç duyacak ya da sonraki adımlara karar vermek için ek bazı testler gerekecektir.

Eğer size daha önceden yumurtalık, endometriyal veya döltayatağı borusu kanseri teşhisi konduysa CA 125 seviyesindeki bir azalma çoğunlukla, kanserin tedaviye yanıt verdiğinin göstergesidir. CA 125 seviyesindeki artışsa kanserin tekrarlandığını veya büyümeye devam ettiğini gösterir.

CA 125 test sonuçlarının ne anlama geldiği konusunda ayrıntılı bilgi almak için doktorunuzla konuşun.

 

  • kanser hücresi