Bronşit, akciğerin hava yollarını tutan, hava yollarının iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu hastalığın ilk belirtisi öksürük ve balgam çıkarmadır.
Bir haftadan fazla süren bir öksürüğe balgam çıkarmanın da eşlik etmesi, ciddi bir bronşit başlangıcı olduğunu gösterir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
Bronşit hastalığında bronşun içi, bronşun zarı iltihaplanır. Yani şişer ve ödem haline gelir. Ödem denilen şişme durumu meydana gelir.
Vücudun tepkisi
Bu arada sekresyon bezleri, mukus bezleri, bronşun balgam çıkartan bezleri aşırı derecede uyarıldığı için, bol miktarda sekresyon açığa çıkar.
Bu bir bakıma hastalığın temizlenmesi için vücudun gösterdiği bir reaksiyondur. Fakat bu öyle şiddetli hale gelir ki, hava yolları daralmaya başlar. Şişmeden yani ödemden ve sekresyon artmasından dolayı hava yollarının çapı daralır ve solunum sıkıntısı başlar.
Böylece hava yolları havanın girmesine çıkmasına engel olmaya başlar. Bunun sonucunda da hastalarda öksürük ve nefes darlığı gibi yakınmalar görülür.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey annem de göz tansiyonu var göz damarlarında bundan dolayı tahribat oluşmuş ancak retina sağlammış gözlük kullanıyor durumu lazer ted... devamı