Bronşitte hastalığı hazırlayan nedenler çok önemlidir. Çünkü bronşit sağlıklı bir insanda kolay kolay görülebilecek bir hastalık değildir.
Sigara içenler, bronşite bir zemin hazırlamış olurlar. Sigaranın hastalığın başlangıcını oluşturduğu bronşit, kronik iltihap demektir. Sigara içen bir kişide soğuk algınlığı gibi mikropların yol açtığı bir olay, üst solunum yollarından başlayan bakteriyel enfeksiyonlar, alt solunum yollarına yansıyarak akciğerde ve hava yolunda çok rahatlıkla bronşitin alevlenmesine neden olabilir.
Viral enfeksiyonlar
Bazı durumlarda ise, virüsün neden olduğu viral enfeksiyonlara rastlanır. Buna grip denir. Fakat her soğuk algınlığı genellikle grip olarak adlandırıldığı için, başka hastalıklara çok karışan bir olaydır.
Oysa soğuk algınlığına bakteriler neden olur ve sadece üst solunum yollarına aittir. Grip ise virüslerin yol açtığı genel bir hastalık tablosudur. Bütün hava yollarının içerisine yayılır. Tıpkı astımda olduğu gibi hava yolları sıkışır ve kişi nefes alamaz. Göğüs daralması ve çok şiddetli öksürük vardır. Bu tip hastalıklar bronşit adı altında toplanırlar.
Yani bronşiti başlatan ya bakteriyel, yani mikrobik bir olaylardır. Bunlar üst solunum yollarında başlayan hastalığın göğse inmesiyle, alt solunum yollarına yansımasıyla ortaya çıkar. Ve sigara içen kişilerin akciğerlerinde çok kolaylıkla tutunur.
İLGİLİ MAKALE

Bronşitin nedenleri

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba hocam 54 YAŞINDA erkek hasta 10 yıldır hd programında fistülden HD giriyor.. son bir yıldır halsizlik ve kas güçsüzlüğü yakınmalarının başladı... devamı