Vücudun rahatlamasını sağlamak ve merkez kasların sabitlenmesi pilatesin iki ana prensibidir. Egzersizler kontrollü esneme, nefes alma ve rahatlamayı vurgular. Bunlar da boyun ve çenedeki gerginliği azaltmaya yardımcıdır. Swan-Neck Roll ve Threading The Needle gibi egzersizler boynun ve boğazın kaslarını esnetir.

The Preparation (hazırlık) rahatlama prensibini öğreten bir pilates egzersizidir. Pilates rutininin başında çeneyi, boynu, kalçayı, omurgayı, ve uylukları rahatlatmak için kullanılabilir. Minderin üstüne sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırın ve dizlerle bacaklar bitişik olacak şekilde çıplak ayaklarınızı minderin üstüne koyun. Omuzlarınızı yumuşak bir şekilde yere koyun, çenenizi rahatlatın ve derin nefes alın. Sırtın yere doğru eridiğini ve omurganın uzadığını hissedin. Burnunuzdan derin nefes alın ve tamamen rahatlayana kadar devam edin.

The Swan-Neck Roll (Kuğu boyun yuvarlama) boynun, boğazın, karnın kaslarını ve omurgayı esnetir. Ağız kapalıyken ve burundan nefes alırken yapılır. Çenenizi rahatlatın ve omuzları kulaklardan uzaklaştıracak şekilde bırakın. Omuzları germek boyunda gerginliğe yol açar. Yüz üstü yatın, ayak parmaklarını yere koyun, elleri omuzların iki yanına koyun ve kollarınızı düzleştirerek üst vücudu yerden uzaklaştırın. Kafanızı yukarı kaldırarak boyun ve göğüste esnemeyi hissedin. Başınızı sola çevirin ve esnemeyi hissedin. Başınızı sağa çevirirken çeneyi göğsünüze doğru getirin. Başınızı ortaya getirin, boynunuzu ve göğsünüzü esneterek vücudunuzu aşağı yuvarlayın.

Threading The Needle (İğneye ip geçirmek) sırtın üst bölgesindeki ve boyundaki gergin kasları hedefler. Omuzları egzersiz sırasında aşağıda ve geri çekilmiş şekilde tutmak önemlidir. Bu sayede omuzların yakınındaki kaslar güçlenir. Eller ve dizlerin üstünde olun. Eller omuzlarla, dizler kalçalarla hizalı olsun. Sırtı düz hale getirin ve boynu omurganın bir uzantısı olarak düşünerek aşağıya bakın. Sağ dirseğinizi bükün ve vücudunuzun altından uzanarak sağ elin arkasını yere yerleştirin. Sağ omuz yere değene kadar sağ elinizi yerde sola doğru kaydırın. Sağ elin hareketini başınızla takip edin ve başınız da yere değene kadar devam edin. Normal pozisyona geri dönün ve öbür taraf için tekrarlayın. 

Dt. Bedri ÖZARSLAN

mrhaba çenemde kistten dolayı kayıp yaşıyrm çenem eski haline gelirmi tedavi ile?yardımcı olun ne olur... devamı