İnsan Büyüme Hormonu Hakkında

İnsan büyüme hormonu, 191 amino asitten oluşan protein yapıda bir hormonudur. Beynimizin ön hipofiz bezinde bulunan Somatotrop ( Samototropin de denilen) hücreler tarafından sentezlenir ve salgılanır. Genellikle derin uykunun ilk safhasında salgılanır. Sonrasında hasarlı dokunun tamirinde, hücre yenilenmesinin teşvik etmede, kemik uzamasına izin vermede dolaysıyla boy uzatmada, kas büyümesini artırmada, yağ yakmada ve kolesterolle tansiyonu korumada önemli olan proteinlerin oluşturulması için karaciğerde işlenir. 

İnsan Büyüme Hormonunun Etkileri

İnsan büyüme hormonu, vücudun anabolik (yapım) sürecini etkiler. Küçük çocuklarda boy uzatma, insan büyüme hormonun en çok bilinen etkisidir. İnsan büyüme hormonu:

1. Çocukların uzun kemiklerinin büyüyen uçlarındaki birincil hücrelerin bölünmesi ve çoğalmasını sağlar. 

2. Birçok doku üzerinde büyüme uyarıcı etkileri bulunan insülin benzeri büyüme faktörü 1’in (IGF-1) yapımını harekete geçirir.  İnsülin benzeri büyüme faktörü 1’in, aynı zamanda boy uzatma ve kemik büyümesini teşvik eden osteoblast ve kondrosit aktiviteleri üzerinde uyarıcı etkileri vardır.

İnsan Büyüme Hormonunun Diğer Etkileri

İnsan büyüme hormonunun insan sistemi üzerindeki en büyük etkisi boy uzatmak olsa da insan büyüme hormonunun kas kütlesi oluşturma, kalsiyum tutma, homeostaza yakıt sağlamak için bağışıklık sistemini uyarma gibi başka önemli işlevleri de vardır.

İnsan Büyüme Hormonunun Salgılanması

Vücutta insan büyüme hormonunun salgılanmasını etkileyen birçok faktör vardır: örneğin egzersiz, beslenme, uyku düzeni, stres ve hatta bazen büyüme hormonunun kendisi.

Küçük Çocuklarda İnsan Büyüme Hormonu

Tam bir büyüme için çok fazla miktarda insan büyüme hormonuna ihtiyaçları olduğu için küçük çocukların vücutlarında genellikle bolca insan büyüme hormonu bulunur. Bu yüzden normal bir hızda büyüyemeyen çocuklarda insan büyüme hormonu eksikliği olduğu tahmin edilir ve insan büyüme hormonu tedavisiyle tedavi edilir.

İnsan Büyüme Hormonu Takviyeleri

İlk başlarda insan büyüme hormonuna ihtiyacı olanlara ek hormon için iğneyle hormon enjekte etmek tek yol olarak gösteriliyordu. Ama insan büyüme hormonu iğnesi oldukça pahalı ve zaman alan bir tedavi yöntemidir. Ve sadece sağlık çalışanları, kimlerin insan büyüme hormonu tedavisine ihtiyacı olduğunu belirleyebilir.  Çünkü tedavi yöntemi doğal insan büyüme hormonu üretiminizi durdurabilir. İnsan büyüme hormonu tedavisi genellikle çok güçlüdür ve vücudunuzun ihtiyacı olduğundan daha fazla insan büyüme hormonu sağlarsa vücudunuzun doğal insan büyüme hormonu üretimini durdurabilir.

Günümüzde insan büyüme hormonu takviyeleri ve ürünleri iğne, oral spreyler, hap ve toz halinde bulunur.

Ayrıca insan büyüme hormonu; insan büyüme hormonu serbest bırakıcılar ve homeopatik insan büyüme hormonu şeklinde de bulunabilir.

  • Homeopatik İnsan Büyüme Hormonu -  Salgı uyarıcıları
    Homeopatik insan büyüme hormonu doğal insan büyüme hormonu üretimini uyarmak için küçük miktarda sentetik büyüme hormonu içerir. Genellikle sprey şeklinde bulunabilir.
  • İnsan Büyüme Hormonu Serbest Bırakıcıları
    İnsan büyüme hormonu serbest bırakıcıları, doğal büyüme hormonu üretimini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Homeopatik insan büyüme hormonunun aksine, sentetik insan büyüme hormonu içermez ve insan büyüme hormonu üretimini uyaran aminoasitlerden oluşur.

Aşırı Miktarlarda İnsan Büyüme Hormonu

Aşırı miktarlarda insan büyüme hormonu şunlara neden olabilir:

  1. Ön hipofizdeki somatotrop hücrelerden oluşan hipofiz tümörü.
  2. Ayrıca uzun süreli insan büyüme hormonu fazlalığı çene, el ve parmak kemiklerinin kalınlaşmasına neden olabilir. Bu etkiye sinirlerde baskı, kas güçsüzlüğü, insülin direnci ve hatta nadir tür olan 2. tip diyabet ve azalan cinsel isteksizlik eşlik edebilir. 

İnsan Büyüme Hormonu Eksikliği

İnsan büyüme hormonu eksikliği genellikle şunlara neden olabilir:

  1. Büyümede yetersizlik ve boy kısalığı
  2. Gecikmiş cinsel olgunluk

Boy Uzatmak İçin İnsan Büyüme Hormonu

İnsan büyüme hormonu özellikle kısa boylu insanların boylarını uzatmak için kullanılır. İnsan büyüme hormonu takviyelerinin kullanım alanı genişledikçe takviyeler, boylarını uzatmak isteyen insanlar tarafından da kullanılmaya başlandı.  İnsan büyüme hormonu takviyeleri özellikle büyüme evresinde ya da büyüme plaklarınız kapanmadıysa etkili olur. Eğer yetişkin ve büyüme plaklarınız çoktan kapandıysa insan büyüme hormonu takviyeleri çok az etkili olur veya hiç etkili de olmaz. 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı