Botulinum toksini enjeksiyonu size basit bir işlem gibi gelebilir. Çünkü sadece birkaç enjeksiyon yapılacaktır. Ama bu aslında sadece deneyimli bir doktorun yapması gereken bir sanat ve bir bilimdir.

Yüzünüzde 43 kas vardır. Tedavinin en iyi şekilde olması için, botulinum toksin enjeksiyonlarını uygulayan kişinin doğru noktaları bilmesi ve bunların yerini tam olarak saptaması çok önemlidir.

Belirli kaslara küçük miktarlarda botulinum toksini enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanılır. Doktorunuz, belirli kasları dikkatle seçerek sadece kırışıklığa neden olan kasları zayıflatır ve yüzünüzün doğal ifadesini muhafaza etmeye çalışır.

Botulinum toksini uygulaması genellikle 15 dakikadan az sürer. İhtiyacınız olan enjeksiyon sayısı, yüz hatlarınız ve kırışıklıklarınızın durumu gibi birden fazla faktöre bağlı olacaktır.  Örneğin, kaz ayakları genellikle 2-3 enjeksiyon gerektirir. Alnınızın üstündeki çizgiler beş ya da daha fazla enjeksiyon gerektirebilir.

Bu işlemde anestezi gerekmez. İyileşme dönemi yoktur.

Sonuçları birkaç gün içinde fark edebilirsiniz. Ama tam etkiyi görmek bir haftayı bulabilir. Kırışıklıklardaki düzelme genellikle yaklaşık 3-4 ay devam eder. Botulinum toksininin etkileri geçmeye başladığında, kaslarınızın tepkileri ve kırışıklıklar tekrar ortaya çıkacaktır.

 

İLGİLİ MAKALE

Botulinum Toksin Nedir

Prof. Dr. Kemal ARIKAN

hocam bende az kekemelik var bu hayatımı etkiliyor ve cok fena moralim bozuk işte bulamıyorum bu yüzden cevremdekiler rapor al iş kolay bulursun dedil... devamı